%0
Hentbolda Temel Atış Hareketinin Kinematik Analizi - Çetin, Emel

Hentbolda Temel Atış Hareketinin Kinematik Analizi

Emel Çetin

Yayınevi: Spor Yayınevi

Yayın tarihi: 12/2018

ISBN: 9789944379892

Türkçe | 112 Sayfa | 16,5×22,5 cm

Tür: Spor

  • 30,00 TL

Hentbolda Atış hareketi birçok spor etkinliklerinde olduğu gibi temel hareketlerin ayrılmaz bir  parçasıdır.  Bu  hareket,  hareketin üç düzlem boyunca meydana gelmesiyle oluşmaktadır.Hentbolda uygulanan temel atışta, daha hızlı hareket etmek için sinir kas sisteminin kendine özgü dinamiği ve uyumu, hızlı olmak için büyük önem taşımaktadır .  Biomekanik araştırmalar, yüksek temel atış performansındaki başarının, atış yaparken sporcunun vücudunun, boşlukta aldığı pozisyon ve eklemlerinin açısal değerleri ile yakından ilgili olduğunu göstermektedir. Elit bir hentbolcü,  teknik becerilerden özellikle  pas atma ve kale atışı gibi becerileri bir uyum içinde kullanabilmelidir

Hentbolde kale atış teknikleri, öncelikle ayrı bir beceri olarak ele alınmaktadır. Birçok sportif müsabaka sırasında kullanılan temel atış hareketi, tüm segmentler arasında etkileşim, koordinasyon ve yüksek sportif beceri gerektirmektedir.

.Atış hareketi, her ne kadar ayağın yer ile temasında başlayıp topun elden çıkmasına kadar devam eden geniş bir kinetik zincir oluştursa da, hareketi yönlendiren meydana gelen kuvveti topa aktaran, üst ekstremitedir. Bu nedenle kolun boşlukta aldığı pozisyonu belirleyen omuz, dirsek, el bileği eklemleri, kol, önkol ve el segmentlerinde açığa çıkan kinetik ve kinematik veriler, atışta isabetliliği sağlayan önemli faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir başka ifade ile golün oluşması için hedefe yapılan atışın kinetik ve kinematik özellikleri önem kazanmaktadır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı