Herkes İçin İlmihal - Yavaş, Hasan

Herkes İçin İlmihal

Hasan Yavaş

Yayınevi: Babıali Kültür

Yayın tarihi: 11/2005

ISBN: 9789758486946

Türkçe | 477 Sayfa |

Tür: Din / İslamiyet

İlahiyatçı, hukukçu ve sosyolog Hasan Yavaş, İslâm dininin temel kurallarını ve ilkelerini, konunun yoğunluğuna kıyasla, özet denilebilecek bir kitap hacmiyle okuyucularına sunuyor. İman, ibadet, ahlâk, aile, sosyal hayat, çalışma hayatı ve ölüm sonrası gibi birçok konu başlığının işlendiği, önde gelen İslam alimlerinin eserlerinde yer alan temel bilgileri aktaran ve ebedi saadeti hedefleyen ilmihal kültürünün özü durumundaki ‘Herkes İçin İlmihal’, bir ilk adım rehberi niteliğinde.
“İbadet, bizi ve bütün mevcudatı yoktan var eden ve her an görünür-görünmez kazalardan, belalardan koruyan ve her an çeşitli nimetler, iyilikler vererek yetiştiren Allahü tealanın emir ve yasaklarını yerine getirmektir. Ona hizmette kusur etmemeye çalışmaktır. Allahü tealanın sevgisine kavuşmuş olan resullere, nebilere, velilere, alimlere benzemeye özenmektir.”
“Allahü tealanın emirlerini yapmak ve yasaklarından kaçmak gerektiği gibi, insanların haklarını ödemek ve onlarla iyi geçinmek de gereklidir. Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurdu: ‘İslamiyet, Allahü tealanın emirlerini büyük bilmek ve Onun yarattıklarına acımaktır.’ Hadis-i şerif, Allah hakkını ve kul hakkını yerine getirmek icap ettiğini göstermektedir. Bu iki haktan yalnız birini gözetmek kusur olur. Nitekim, insanlarla iyi geçinmek, Allahü telaanın da emridir. İnsanlara karşı güzel ahlaklı olup iyilik ve adalet üzere olmak lazımdır.”

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı