%0
Hurrice Dilbilgisi : Metin Örnekleri ve Analizleri - Karakurt, Leyla Murat

Hurrice Dilbilgisi : Metin Örnekleri ve Analizleri

Leyla Murat Karakurt

Yayınevi: Bilgin Kültür Sanat

Yayın tarihi: 05/2021

ISBN: 9786257799232

Türkçe | 315 Sayfa | 16 x 24 cm

Tür: Dil / Dilbilim

  • 90,00 TL

 Hurriler, M.Ö. 3. bin yılın sonuna kadar Transkafkasya ve Anadolu’nun doğusunda, M.Ö. 3. bin yılın son çeyreği ile M.Ö. 13. yüzyıl arasında ise Orta Anadolu ve Bereketli Hilal’in kuzey bölgesinde yaşarken dilleri Hurrice de bu bölgede yaygın bir biçimde kullanılan bir Eski Önasya dili olmuştur. Hititler, Hurri dilini konuşulduğu bölgeden Orta ve Kuzey Anadolu’ya taşımışlar ve ibadet dili olarak kullanmışlardır. Hurrice metinlerin Hititler tarafından kopyalayıp yeniden düzenlenmesi ile Hurrice, varlığını sürdürebilmiş ve yazılı olarak günümüze kadar ulaşabilmiştir.

Ortaköy-Šapinuva’da Hurrice tabletler keşfedilmesi, Hurri dilini bilen uzman bir bilim insanının Türkiye’de olmayışı, Hititolog Doç. Dr. Leyla Murat Karakurt’un Hurri dilinin piri Prof. Dr. Wilhelm’den bu dili öğrenmesi, çalışmalarını Hurrice üzerine yoğunlaştırması sonucunda Hititoloji alanında en büyük eksiklik olan “Hurrice Dilbilgisi” kitabı Türkçe yazılmış ve bilim dünyasına sunulmuştur.

Bu kitapta, yabancı dilde yazılmış eski Hurrice Dilbilgisi kitaplarındaki eksikliği ve yetersizliği gidermek üzere dağınık vaziyetteki son çalışmalar bir araya getirilmiş, yeni Hurrice çalışmalar ve yeni yayınlanmış belgeler ışığında en son belirlenen şekli ile Hurri dili ve grameri detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Ayrıca yeni yayınlanmış Hurrice metin örnekleri analizleri ile birlikte verilerek bir Hurrice metni okuma, morfemik transkripsiyonunu, Hurrice kelimelerin gramer analizini ve metin tercümesini yapabilme yetisini kazandırmak amaçlanmıştır.

Hurri dili üzerine yapılmış tüm çalışmalar yurt dışında yabancı dilde yazılmışken bu “Hurrice Dilbilgisi” kitabı, Hurri dilinin öğrenimini kolaylaştırmak, Hurri dilini öğrenmek isteyenlerin, bilenlerin, Hurrice üzerine çalışan Türk uzmanların çoğalmasını sağlamak amacıyla Türkçe hazırlanmıştır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı