%20
Huzursuzluğun Kitabı - Pessoa, Fernando

Huzursuzluğun Kitabı

Fernando Pessoa

Yayınevi: Chiviyazıları

Yayın tarihi: 06/2017

ISBN: 9786054959785

Çevirmen : Orhan Tuncay

Türkçe | 529 Sayfa | 12.5 x 19.5 cm

Tür: Roman Öykü

  • 29,52 TL
  • 36,90 TL

KİTAP HAKKINDA: “Hissettiklerimi yazıyorsam, hissetmenin ateşini azaltmak için başka çare olmadığından. İtiraflarım önemli değil; çünkü hiçbir şey önemli değil. Hissettiklerimle manzaralar çiziyorum ben.”
Pessoa’nın yarattığı dış kimlikler, bir anlamda kendisinin de başka halleri gibidir. Hissettikleri, itirafları ve oluşturdukları ideallerle sıradan insanlardan ayrılan kimlikler; acıyı, coşkuyu, aşkı, zamanı ve yaşamı, öğretildiği, göründüğü gibi yaşamazlar. Acılarda zaman aşımı olmadığı gibi zamanın kendisi bile derin bir acı vermeye yeter. Birkaç gün yaşanılan bir aşk, birkaç ay yaşanılan bir kasabadan ayrılmak, birkaç yıl gözlerin yollara gömülmesi, tenin parçalanması, bilincin zayıflaması gibidir. İşte, yoğun yaşanan bir acı, giderek kayıtsızlığa yol açar.
Huzursuzluğun Kitabı, kurmaca bir karakterin hayatını anlattığı bir roman mı? Yoksa roman kahramanının yerine geçen ve sık sık birbirinin yerini değiştiren, Pessoa’nın hayatla ilgili kendine ait olan ve olmayan düşüncelerini döktüğü, evirip çevirdiği bir denemeler, anlatılar toplamı mı? Ya da dünyayı seyretmekle yetinmek isteyen, eylemsizliği en yüce erdem ve gerçek yaşam olarak gören Soares’in dediği gibi dünyanın ve yaşamanın
ne olduğunu gösteren bir perde mi?
Belki de şöyle bir tanım daha ikna edici olacak: Huzursuzluğun Kitabı, aynı zamanda, bir edebiyatçının idealindeki yapıtla kâğıda dökebildiklerinin arasındaki mesafedir; hayal edilenin soluk, titrek bir sureti, gölgesi olarak kalmaya, kusurlu olmaya mahkûmdur belki; tıpkı an’da yaşanan gibi, tıpkı düşünce gibi, tıpkı bütün kitaplar gibi.

YAZAR HAKKINDA: 13 Haziran 1888 Lizbon’da doğdu. Henüz beş yaşındayken, müzik eleştirmeni olan babasını kaybetti. Annesi, Portekiz’in Durban konsolosuyla evlenince 1896’da yerleştikleri Güney Afrika’da tam bir İngiliz eğitimi gördü. 1905’te üniversiteye kaydolmak için geri döndüğü Lizbon’da yaşamının sonuna kadar kaldı.

 

Huzursuzluğun Kitabı için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2018 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı