%21
İç Mimarlıkta Paslanmaz Çelik ve Cam - Berkin, Genco

İç Mimarlıkta Paslanmaz Çelik ve Cam

Genco Berkin

Yayınevi: YEM Yayın

Yayın tarihi: 11/2023

ISBN: 9786257008754

Yazar : Gökhan Mermi

Karton Kapak | Türkçe | 100 Sayfa | 19,5 x 26 cm

Tür: Mimari

  • 229,10 TL

 Genco Berkin ve Gökhan Mermi tarafından başta iç mimarlık, mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı öğrencileri ile meslek hayatına yeni adım atan tasarımcı ve uygulamacılar düşünülerek hazırlanan İç Mimarlıkta Paslanmaz Çelik ve Cam adlı kitap YEM Yayın’dan çıktı.
İç mekân tasarımında başarılı sonuçlara ulaşmak için kullanılacak malzemeyi iyi tanımak gerekir. İç Mimarlıkta Paslanmaz Çelik ve Cam’da, özellikle genç tasarımcılara, detay ve malzeme ekseninde, paslanmaz çelik ve cam malzeme hakkında detaylarla desteklenmiş veriler, özenle hazırlanmış çizimler eşliğinde, yalın ve kolay anlaşılabilir bir biçimde aktarılıyor.
Paslanmaz çelik ve cam, günümüzde iç mekân tasarımlarında en çok kullanılan beş temel yapı malzemesinden (alçıpan, MDF, seramik, paslanmaz çelik, cam) ikisidir. Birbirini tamamlayan bu iki yapı malzemesi, teknik özellikleri ve uygulama detaylarıyla tasarımcıların hâkim olmaları gereken başlıca yapı malzemeleridir.
Mimarlıkta Paslanmaz Çelik ve Cam; okullarda, tasarım ofislerinde ve şantiye uygulamalarında paslanmaz çelik ve cam malzeme kullanımına yönelik bir rehber olma hedefini taşıyor. Kitapta yer alan bilgiler, günümüzde etkin olarak kullanılan çağdaş ve geçerli detay çözümlerini içeriyor.

İç Mimarlıkta Paslanmaz Çelik ve Cam kitabı altı bölümden oluşuyor:
1. Bölüm’de, paslanmaz çeliğin üretim ve teknik özellikleri, imalat yöntemleri ile iç mimarlıkta kullanılan paslanmaz çelik tipleri irdeleniyor.
2. Bölüm’de camın üretim ve teknik özellikleri, imalat yöntemleri ile iç mimarlıkta kullanılan tiplerine yer veriliyor.
3. Bölüm’de, iç mimarlıkta kullanılan tüm öğeler ayrı ayrı hem paslanmaz çelik hem de cam malzeme olarak okuyucunun bilgisine sunulmuş; her iki malzemeyi de içeren örneklere değiniliyor.
4. Bölüm’de, iç mekânlarda yer alan çeşitli mobilyaların paslanmaz çelik ve cam ile nasıl yapıldıkları araştırılmış ve en ince detaylarına kadar ortaya konuluyor.
5. Bölüm’de, her iki malzemenin de sürdürülebilirlik özellikleri inceleniyor.
6. Bölüm ise önceki bölümlerde verilen detaylara alternatif oluşturabilecek ek detay çizimlerinden oluşuyor.

Prof.Dr. Genco Berkin ve Y. İç Mimar Gökhan Mermi’nin kitabı hazırlama gerekçelerine ilişkin, “Giriş” bölümündeki ifadeleri özetle şöyle:
“... Bu kitap, iç mimarlar ve mimarlar için tasarım ofislerinde ve şantiye uygulamalarında paslanmaz çelik ve cam malzeme kullanımına yönelik bir rehber olma görevini üstlenmiştir. Böylesi bir kaynağın, özellikle iç mimarlar için vazgeçilmez bir başucu kitabı olacağına inancımız tamdır. Kitapta yer alan bilgiler, günümüzde etkin olarak kullanılan çağdaş ve geçerli detay çözümlerini içermektedir. Paslanmaz çelik ve cam ikilisinin haricinde, üçüncü bir malzemenin de detayda kullanılabileceği akıldan çıkarılmamalıdır...
Kitapta yer alan detay çizimlerinin ve grafiklerin, mimarlık ve iç mimarlık öğrencileri ile çalışma hayatına atılmış meslektaşlarımıza, paslanmaz çelik ve camla ilgili tasarımlarında yarar sağlayan ve yol gösteren örnekler olacağını ümit ediyoruz. Çizimlerin ölçeksiz olduğunu, tasarımcıların bu detayları sadece çalışmaları için fikir vermesi açısından incelemeleri gerektiğini belirtmek isteriz...”

Geçmişte Genco Berkin ve Gökhan Mermi ile birlikte çalışmış da olan Makine-Uçak Y. Mühendisi Mehmet Engin Kılınç ise “Önsöz”de şunları söylüyor:
“Değerli İç Mimarlar, Mimarlar, Endüstri Ürünleri Tasarımcıları;
Üniversitelerdeki eğitim, uygulama yetersizliği nedeniyle, meslek hayatında çeşitli eksiklikler olarak kendini göstermektedir. Gerçi öğrenciler kısa bir süre staj eğitiminden geçmektedirler ancak bu yeterli gelmemektedir. Gerçek başarı, teorik bilgilerin reel uygulamalarla desteklenmesiyle olur.
Üniversitelerde uygulamalı eğitimi eksik alan gençlerimiz, çoğunlukla kendilerini malzeme ve detay eksenli pratik bilgiler anlamında yetersiz hissetmektedir. Bu durum, konuyla ilgili deneyimli ve uygulamalı bilgilere sahip iç mimar, mimar ve mühendislerin yazdığı teknik kitap niteliği taşıyan eserleri okumakla giderilmelidir.
Bendeniz 1972 yılında İTÜ Makine Fakültesi Uçak Mühendisliği Bölümü'nü bitirdikten sonra iş hayatımda aynı zorlukları yaşadım. Üniversitede öğrendiğim teorik bilgileri sahada yani uygulama alanında kullanmayı, zaman içerisinde deneme-yanılma yöntemiyle öğrendim. Bu konuda yardımcı kitapların özlemini hep hissettim, ancak yeterli kaynak yoktu.
Yaklaşık 30 yıl çeşitli firmalarda deneyim kazandıktan sonra 2002 yılında kendi tasarım firmamı kurdum. O zamanlar okuldan yeni mezun olmuş genç, çalışkan ve bir o kadar da öğrenmeye hevesli mimar kardeşim Genco Berkin şirketimde mimar olarak çalışmaya başlamıştı. İş hayatındaki uygulamaları bizzat yaşadı, gördü ve bu konuda çok iyi işlerde görev aldı. Daha sonra bir teklif alarak akademik hayata başladı ve öğretim üyesi oldu. Bu süre zarfında bağlantımız hiç kopmadı. Çalışmalarını hep takdirle takip ettim. Akabinde, Genco Berkin’in referansıyla, bölümünden birincilikle mezun olan, iç mimar Gökhan Mermi’yi kadromuza kattım. Uzun bir süre başarılı işlerde beraber çalıştık. Ona da büyük bir şevkle okul bilgilerinin gerçek imalat sanayiinde nasıl kullanılacağını, malzeme ve detay konuları doğrultusunda aktardım. Her iki tasarımcı kardeşimin beraber yaptıkları bu kitap çalışmasının ilk taslağını okuduğum zaman çok büyük bir gurur duydum.
İç mimarlık alanında paslanmaz çelik ve cam malzemeleri baz alan ve tüm uygulama detaylarını içeren teknik bir el kitabına fazlasıyla ihtiyaç duyuyorduk. Her iki malzeme de en ufak bir hatayı kaldırmayan ve özel detay çözümlemeleri gerektiren ürünlerdir. Bu çalışma, iç mimarlık öğrencilerine ve yeni mezunlara şantiye uygulamalarında teknik donanım sağlama anlamında rehber oluşturacak bir nitelikte olmuş.
Genco Berkin ve Gökhan Mermi’nin ortaya çıkardığı bu eser, temel teorik bilgilerle, hayata geçirilmiş imalat uygulamalarını harmanlamış. İç Mimarlıkta Paslanmaz Çelik ve Cam kitabı, içerdiği teknik bilgileri uygulama çizimleriyle desteklediğinden dolayı çok faydalı olmuş.
İçinde paslanmaz çelik ve cam üretim teknolojilerindeki en son gelişmelerin de anlatıldığı bu değerli kitabı tasarım dünyasına kazandırdıkları için kendilerini kutluyor ve devamının gelmesini temenni ediyorum.”

YEM Yayın’ın “Malzeme ve Detay Dizisi”nin 4. kitabı olan taşıyan İç Mimarlıkta Paslanmaz Çelik ve Cam’ın Konsept Tasarımı da dizinin tasarımcısı Sedef Sav’a ait. Kitabın detay çizimleri, layout düzeni ise Gökhan Mermi tarafından yapıldı; Resul Atabay tarafından baskıya hazırlandı.

İÇİNDEKİLER
Bölüm 1 PASLANMAZ ÇELİKLER
12 Üretim ve Teknik Özellikleri
16 İmalat Yöntemleri
20 İç Mimarlıkta Kullanılan Paslanmaz Çelikler
Bölüm 2 CAMLAR
24 Üretim ve Teknik Özellikleri
26 İmalat Yöntemleri
30 İç Mimarlıkta Kullanılan Camlar
Bölüm 3 İÇ MİMARLIK ÖĞELERİ
36 Merdivenler 
42 Korkuluk
44 Asansör
46 Panoramik Asansör
48 Yürüyen Merdiven
50 Cam Döşeme
52 Cam Bölmeler
54 Cam Kapı
56 Kolon Kaplaması
58 Şömine
Bölüm 4 MOBİLYA
62 Masa
64 Oturma Bankı
66 Teşhir Ünitesi
68 Raf
70 Aydınlatma Armatürü
Bölüm 5 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
74 Paslanmaz Çelik Malzeme Tipi Seçimi
76 Cam Malzeme Tipi Seçimi
78 Paslanmaz Çelik Malzeme Uygulama Hataları
80 Cam Malzeme Uygulama Hataları
82 Nakliye ve İstifleme
84 Paslanmaz Çeliğin Bakım Yöntemleri
Bölüm 6 EKLER
88 Bağlantı Aparatları
90 Yer Süzgeçleri
92 Tutunma Barları
94 Görme Engelliler için Detaylar
96 Havuz Merdivenleri

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015