%20
İçindekiler 2 : Tarif ve Fikir Kitabı - Yaramancı, Begüm

İçindekiler 2 : Tarif ve Fikir Kitabı

Begüm Yaramancı

Yayınevi: Ofset Yapımevi

Yayın tarihi: 01/2021

ISBN: 9786257922029

Yazar : Cemre Torun

Ciltli | Türkçe | 416 Sayfa | 23,2 x 28,4 cm

Tür: Türk Mutfağı

  • 280,00 TL
  • 350,00 TL

Yine farklı bir yemek kitabı yapalım istedik. İçinde değişik fikirler, yeni tarifler bulunsun. Ciddi ve net ama bir o kadar da rahat olsun, mutfağa girmeye heveslendirsin. Fazla bilgiye boğmayan, ama yemeğe karşı ilgi uyandıran, düşündüren, gülümseten yazıları olsun. Tarif verirken fikir de versin.

Bu sayfalar genelde okunmaz. Ama 2014 yılında çıkan İçindekiler I kitabımızda o kadar çok kişi bize kitabı baştan sona, satır satır, roman gibi okuduğunu söyledi ki, dayanamayıp gene bir önsöz yazdık. Her tarifin hikayesini kendi içinde versek de, esas felsefemiz bu sayfalarda. Neden yine malzeme? Neden İstanbul? Neden bu tarifler? Hepsi, burada.

İçindekiler II, malzeme ve İstanbul’un buluştuğu bir yemek kitabı. İki İstanbullunun şehirden aldığı ilhamla, İstanbul’da buluşan malzemeleri mutfakta pratik bir şekilde dönüştürmesi. Amaç, maceraya, yeniliğe açık, vakti olan, olmayan şehirliyi heyecanlandırmak. Aynı zamanda, Anadolu’nun dört bir köşesinden gelen ürünlere başka açılardan baktırmak; malzemelerin farklı hallerini düşündürmek; kimi zaman unutulan klasiklere döndürmek, kimi zaman da hep yapılanın dışına yönlendirmek.

İlk kitapla daha önce hiç mutfağa girmemiş olanların bile yemek yaptığını duyduk. Göz ardı ettiğimiz malzemeler misafir önüne çıkar oldu. Bakliyatlar sabırla filizlendirildi, limon turşusu haftalarca beklendi. “Hayatta sakatat yemem” diyenler tavuk derisi cips tarifimizi yaptılar. Bazı okuyucular da fikirden fikir doğurup bize ilham verdiler.

Geçen birkaç sene içinde, pek kullanılmayan malzemeler mutfaklarda yerlerini aldılar. Mesela bir zamanlar atılan pancar yaprakları ya da enginar ve rezene sapları artık çok daha rahat bulunuyor tezgahlarda. Mevsiminde iyi malzemenin ve arkasındaki iyi üreticinin peşinde koşanlar çoğaldı. Bütün bunlarda ufacık bir rolümüz olduysa, ne mutlu bize...

İçindekiler II’de tarif sayısını artırdık. Birinci kitaptan da bazı tarifleri dayanamayıp bu kitaba taşıdık. Ana malzeme sayısı aynı; 34 ile yine İstanbul’a gönderme. 150’nin üzerinde tarif ve birçok fikir var içinde. İstanbul’un vazgeçilmezleri balık, marul, incir, vişne, enginar gibi malzemeler olmazsa olmazdı. Tarhana, yoğurt, kuru yemiş, kuru meyve, bakliyat, kök sebzeler gibi günlük hayatta olup tek başına parlamayan malzemeleri başrole taşıdık. Tahin-pekmez, soğan-sarımsak, kavun-karpuz ise ikili malzemelerimizden bazıları.

Yemek yapmak keyif vermeli, göz korkutmamalı. Sonuçta evde, mutfağımızda pişirdiğimiz yemekler bunlar. Bu yüzden tarifleri okurken yine göreceksiniz ki, arkadaşımıza telefonda anlatır gibi rahat bir dil kullandık. Detaylı ama kolay bir dil.

Rahatız ama aynı zamanda tarif vermenin ciddiye alınması gerektiğine inanıyoruz. Her birini defalarca deneyip, adım adım yazdık, miktarları tam tamına ölçüp hiçbir soru işareti bırakmamaya çalıştık. Yazarken bütün sayfaların formatını, hemen bir bakışta anlaşılsın diye eski kitaptakiyle aynı tuttuk. Kitaba bir de kullanma kılavuzu ekledik.

İçindekiler II, İstanbul’dan ilham alan, malzemenin değerini fark ettiren, dolu dolu bir yemek kitabı. Umarız tarif vermek kadar mutfağınıza yine yeni fikirler sokmayı başarır. Fotoğraflarıyla, yazılarıyla, görselliğiyle ilham verir. Bu coğrafyaya özel malzemelere, yemeklere ve İstanbul’a farklı baktırır. Yemek yapma keyfinizin bir parçası olur.

 

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Beyoğlu

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı