İdarenin Taraf Olduğu Uyuşmazlıkların Sulh Yoluyla Çözülmesi - Cidecigiller, Aynur

İdarenin Taraf Olduğu Uyuşmazlıkların Sulh Yoluyla Çözülmesi

Aynur Cidecigiller

Yayınevi: Adalet

ISBN: 9786051466002

Türkçe | 379 Sayfa | 16 x 4 cm

Tür: Hukuk

Çalışmada öncelikle Türk İdare Hukuku ve İdari Yargılama Hukuku açısından yargı organlarının iş yükünün azaltılmasını sağlayan ve yargılamaya bir nevi alternatif sayılabilecek yargı dışı uyuşmazlık çözüm yöntemleri ve bazı idarelerin sahip oldukları uyuşmazlık çözüm yöntemleri genel esasları ile ele alınmıştır.

Daha sonra yargı dışı bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak aslında bir özel hukuk kurumu olan sulh müessesi Kamu Hukuku ile bağlantılı olarak ele alınıp İdare Hukuku açısından bu kurumun uygulama bulup bulamayacağı hususu değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise 659 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin hükümleri ilgili mevzuatla bir arada değerlendirilmek sureti ile idarenin taraf olduğu uyuşmazlıkların sulh yolu ile çözülmesinde uygulanılması gereken genel esaslar tespit edilmeye çalışılmıştır.

Çalışma boyunca konu ile ilgili olarak yeri geldikçe yüksek yargı kararlarına da yer verilmeye çalışılmış hem doktrin hem de uygulama açısından idarenin taraf oldukları uyuşmazlıkların sulh yolu ile giderebilmeleri açısından bir takım sonuçlara varılmaya çalışılmıştır.

Konu Başlıkları:
 Uyuşmazlıkların Giderilmesi ve Özellikle İdarenin Taraf Olduğu Uyuşmazlıklarda Yargı Dışı Çözüm Yöntemleri
 Uyuşmazlık Çözüm Yöntemi Olarak Sulh ve İdarenin Taraf Olduğu Uyuşmazlıklarda Sulh Yolunun Uygulanabilirliği
 İdarenin Taraf Olduğu Uyuşmazlıkların 659 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname Kapsamında Yargı Dışı Çözüm Yolu Olarak Sulh Yoluyla Giderilmesi

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2018 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı