İdeolojik Aklın Serüveni : 1970-1980 Arası Türkiye Sol Hareketine Kavramsal Bir Bakış - Alagöz, Mustafa

İdeolojik Aklın Serüveni : 1970-1980 Arası Türkiye Sol Hareketine Kavramsal Bir Bakış

Mustafa Alagöz

Yayınevi: Babil

Yayın tarihi: 10/2005

ISBN: 9789756207673

Türkçe | 224 Sayfa |

Tür: Modern Türkiye Tarihi

Ölüm öteden beri kutsaldır bu topraklarda... bu ülkede kutsal olan, yaşamaktan daha önemlidir. Kutsal olanın mutlaka din olması gerekmez. İdeoloji de, politika da, aşk da, hatta futbol bile bir anda kutsal olanın katına yükselebilir. Çünkü bu ülkede anlam, çoğu zaman insan yaşamından daha önemlidir. Anlamlı olanın ne olduğuna gelince, bunun pek önemi yoktur.

Mustafa Alagöz, bu kitapta “anlamlı olanın” ideolojiyle belirlenebileceğinin mutlak olarak kabul edildiği anlayışın egemen olduğu bir dönemi irdeliyor. Bedeli insan kanıyla, bedeli hapishanede çürüyen genç bedenlerle, bedeli sürgünlükte geçen ömürlerle ödenmiş bir sürecin tabu olmuş, dokunulmamış alanlarını seriyor gözler önüne. Kimin ne söylediğinin, ne yaptığının üzerinde durmuyor. Kimseyi suçlamıyor. Düşünülenleri, eylenmiş işleri, felsefi aklın süzgecinden geçirerek yeniden tartışma masasına yatırıyor. Başkaları da yeniden düşünsün, yaşananlar yeniden gözden geçirilsin diye.

Yazarın amacı, bu süreçte yer alan politik hareketleri eleştirmekten öte, bu hareketlere yön veren düşüncelerin köklerine inmeye çalışmak. Bu düşünceleri yaratan aklın profilini çıkarmak...

Düşünce ile yaşam arasındaki bağın oluşma ve uygulanma biçimini sorgulamak... Başka türlüsü olanaklı mıydı, sorusunu sormak.

Daha iyi bir yaşam, daha özgür bir ülke, daha güzel bir dünya için.
Ahmet Ümit

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı