%21
İki Kilise Arasında Binamaz : Karamanlıca Edebiyatta Dil, Kimlik ve Yeniden Yazım - Şimşek, Şehnaz Şişmanoğlu

İki Kilise Arasında Binamaz : Karamanlıca Edebiyatta Dil, Kimlik ve Yeniden Yazım

Şehnaz Şişmanoğlu Şimşek

Yayınevi: Metis

Yayın tarihi: 05/2024

ISBN: 9786053163220

Karton Kapak | Türkçe | 368 Sayfa | 13 x 19,5 cm

Tür: Edebiyat İncelemesi

  • 217,25 TL

İki Kilise Arasında Binamaz, iki arada bir derede duran, ulusal edebiyat tasniflerine kolayca sığdırılamayan, “Karamanlıca” diye de bilinen Yunan harfleriyle yazılmış Türkçe edebiyat üstünde duran, özellikle de bu edebiyatın en tanınmış eseri Temaşa-i Dünya’ya odaklanan bir inceleme. Şehnaz Şişmanoğlu Şimşek, Osmanlı İmparatorluğu döneminde, özellikle İç Anadolu’da yaşayan ve kendilerini Türkçe konuşan Rumlar olarak tanımlayan Hıristiyan Ortodoksların edebiyatını kültürel açıdan olduğu kadar karşılaştırmalı edebiyat açısından da yakın okumaya tabi tutuyor. Tanzimat sonrası Osmanlı dünyası ve Yunan aydınlanmasındaki kültür ve özellikle dil tartışmalarının bağlamına yerleştirilen Temaşa-i Dünya’yı, kaynağı olduğu kabul edilen, Yunan edebiyatının ilk romanlarından olan Polipathis’le, ayrıca pikaresk romanın öncü örnekleriyle birlikte ele alıyor.

Karşılaştırmalı edebiyat ve ulusal edebiyatların tarihinin yanı sıra ulusal kimliklerin oluşumu, kuruluşu, sınırları ve sorunlarıyla ilgilenen okurlarımızın zevkle okuyacağına inanıyoruz.    

YAZAR HAKKINDA: Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü’nden yüksek lisans, Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden ise doktora derecesini aldı. 2021-22 yıllarında Ulusal Abjeksiyonu Sahnelemek: Türkiye ve Diasporalarında Tiyatro ve Siyaset konulu ERC projesinde post-doc araştırmacı olarak çalıştı. Çalışma alanları arasında 19. yüzyıl Yunan harfli Türkçe edebiyat (Karamanlıca), Osmanlı-Rum edebiyatı, modern Türk edebiyatı, karşılaştırmalı edebiyat, mübadele edebiyatı, edebiyatta yeniden-yazım, metinlerarasılık ve toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi bulunmakta. Karşılaştırmalı edebiyat alanında doçent olan Şişmanoğlu Şimşek, 2009’dan bu yana Kadir Has Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015