%20
İktidarı Dağıtmak : Devlet Karşıtı Kuvvetler Olarak Toplumsal Hareketler - Zibechi, Raul

İktidarı Dağıtmak : Devlet Karşıtı Kuvvetler Olarak Toplumsal Hareketler

Raul Zibechi

Yayınevi: Otonom

Yayın tarihi: 08/2015

ISBN: 9789756056745

Çevirmen : Nilgün Köklü

Türkçe | 216 Sayfa | 13,5 x 19,5 cm

Tür: Siyaset Bilimi

  • 22,20 TL
  • 27,75 TL

Raúl Zibechi’nin bizi Bolivya sokaklarında uzun bir gezintiye çıkaran bu kitabı, Bolivya sınırlarını aşan sorular sorar. Dünyayı nasıl değiştirebiliriz ve nasıl farklı bir dünya yaratabiliriz? Kapitalizmden nasıl kurtulabiliriz? Onurlu bir toplumu nasıl kurabiliriz? Devletin rolü nedir ve toplumu devlet karşıtı hareketlerle değiştirmenin olasılıkları nelerdir? Devlet karşıtı hareket ne demektir? Peki, zaman içinde kurumsallaşmadan varlığını sürdürebilir mi? Bir şehirde topluluk temelli bir hareketi nasıl tasavvur edebiliriz? Şehirde otonom, anti-kapitalist, devlet karşıtı alanlar veya dinamikler nasıl yaratabiliriz? Zibechi, bu soruları alır ve 21. yüzyılın ilk beş yılında toplumsal isyanların merkezi olan El Alto deneyimini inceleyerek hayata taşır. Adalet, özgürlük, devrim, örgütlenme gibi kavramlar, El Alto mahalle sakinlerinin sokakları, evleri, kurdukları ilişkiler haline gelir.

Özgürlük umudunu bedeninin her zerresinde taşıyan bizler için bu kitabın gündelik hayatlarımızı ve ilişkilerimizi her daim özgür, devletsiz, itaatsiz bir dünya olarak inşa etmemize yardımcı olacak neşeli bir yoldaş, umutsuzluğa ve karamsarlığa kapıldığımızda ise devletlerin ve iktidarların hayatlarımızı felç eden kâbuslarından bizi uyandıracak bir kahkaha olmasını umuyoruz... İktidarı Dağıtmak, onurlu bir dünyanın parıltılarını, önerilerini, beklentilerini, parçacıklarını şu anda hayata geçirmeye çalışan bizlerin bazen sırt çantasında bazen yastığının altında, satırlarımızda ve satır aralarımızda zamansız ve mekânsız bir yere sahip olacak…

 

Yazar hakkında

Tıpkı yazdıkları gibi Raúl Zibechi’nin aktivizmi, çalışmaları ve deneyimleri de coğrafik ve tarihsel zeminden derinden etkilenmiştir. 1969-1973 yılları arasında Uruguay'da Tupamaros Ulusal Özgürlük Hareketi ile bağlantılı bir öğrenci hareketinin üyesiydi. Uruguay'daki diktatörlük karşıtı hareketlere katıldığı için 1976 yılında Madrid’e sürüldü. Burada Komünist Harekete katılarak kırsal kesimdeki okuma-yazma ve anti-militarizm çalışmalarında aktif rol aldı. 1980'lerde, Orta Amerika'daki özgürlük hareketlerinde oldukça tanınan biri haline geldi ve Arjantin ile Uruguay'daki çeşitli gazeteler için yazdı. Zibechi, şu anda Latin Amerika'daki en iyi haftalık yayınlardan biri olan La Brecha'da uluslararası analisttir ve Americas Program'a, La Jornada'ya ve başka pek çok yayına düzenli olarak katkıda bulunmaktadır. Arjantin'in 2001'de yaşadığı isyan ve kriz sırasında, ülkedeki toplumsal hareketleri inceleyen kitabı, Genealogy of the Revolt, Argentina: Society in Movement ile 2003 yılında José Marti Gazetecilik Ödülü aldı. En son kitabı Territories in Resistance: Political Cartography of the Latin American Urban Peripheries de dahil olmak üzere pek çok kitabın yazarıdır. Aynı zamanda, Latin Amerika Fransiskan Multiversitesi’nde öğretim görevlisi ve toplumsal hareketler araştırma görevlisidir.

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı