%26
İlerleme ve Din - Dawson, Christopher

İlerleme ve Din

Christopher Dawson

Yayınevi: Açılım Kitap

Yayın tarihi: 12/2016

ISBN: 9799753521726

Çevirmen : Aylin Doğan Yusuf Kaplan

Türkçe | 250 Sayfa | 14 x 21 cm

Tür: Kültür Tarihi

  • 18,50 TL
  • 25,00 TL

*Din, niçin medeniyetlerin en temel kaynağıdır?

*Uygarlık ile medeniyet neden aynı şey değildir?

*Medeniyetleri birbirinden ayıran temel kurucu paradigmalar nelerdir?

*İnsanlığın kültürel, düşünsel, sanatsal ve bilimsel birikimin oluşmasında, neden maddi uygarlık değil de kadim medeniyetler daha belirleyici olmuştur?

*Bilim ve sanayileşme çağı, din'in değil de "ilerleme dini" nin çöküşüne niçin ve nasıl yol açmıştır?

*Barbarlık, paganizm, sekülerizm ve maddi uygarlık arasında ne tür kopmaz ilişkiler vardır?

Yakın bir geçmişe kadar "medeniyet" denilince sadece Batı uygarlığı anlaşılıyordu. Modernliğin seküler kavramlarının ve kurumlarının tartışılmaya ve aşılmaya başlanmasıyla birlikte bu çarpık anlayış terkedildi: Medeniyet değil, medeniyetlerden sözediyoruz artık. Huntington'ın "medeniyetler çatışması" tezi, bir analiz ve varoluş biçimi olarak medeniyetleri yeniden dünyanın gündemine getirdi. Bu süreç, insanlık tarihine, medeniyetlerin serüvenlerine ilgide yoğun bir artış gözlenmesine yol açtı. Ancak elimizde bu konuda özgün Türkçe metinler henüz yok.

İşte Dawson'ın metni, bu boşluğu dolduracak ve düşünce dünyamızda önemli tartışmaların ve açılımların yaşanmasına imkan tanıyacak öncü bir karşılaştırmalı medeniyetler tarihi çalışması. Dawson, bu kitabında, uygarlık'la (sivilizasyon) medeniyet'i birbirinden ayırt etmemizi mümkün kılan bir perspektif geliştirerek, ufuk ve zihin açıcı bir medeniyetler tasviri ve incelemesi sunuyor bize. Karşılaştımalı bir dinler, kültürler, medeniyetler ve düşünce tarihi çalışması olması; seküler Batı uygarlığının kapsamlı ve bütüncül bir perspektifle eleştirel tarihini sunması; tüm dünyayı sekülerleştirme ve aynileştirme kaygısı ile hareket eden Batı uygarlığının insanlığı yeni-paganizm biçimlerinin eşiğine getirme tehlikesi taşıdığına yaklaşık bir asır öncesinden dikkat çekmesi gibi nedenlerle Dawson'un bu çalışmasını, hem metodolojik bakımdan, hemde sunduğu argümanlar bakımından düşünce dünyamıza yepyeni açılımlar kazandıracağı düşüncesiyle yayımlıyoruz.

İlerleme ve Din için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı