İmamı Azam Ebu Hanife : Arapçılığa Karşı Akılcılığın Öncüsü - Öztürk, Yaşar Nuri

İmamı Azam Ebu Hanife : Arapçılığa Karşı Akılcılığın Öncüsü

Yaşar Nuri Öztürk

Yayınevi: Yeni Boyut

Yayın tarihi: 08/2009

ISBN: 9789756779507

Türkçe | 549 Sayfa |

Tür: Din / İslamiyet

İslam dünyasının "fıkıh yaratan mezheb'inin kurucusu olan, bugünkü Türkiye"de "dokunulmaz, tartışılmaz" kabul edilen İmamı Azam (ölm.150/767) , yaşadığı günlerde, "dindışılık", "dini tahrip etmek", "Peygamber'in sözlerine ve sünnetine kafa tutmak", "Mürcie, Cehmiyye gibi sapık mezheplere mensup olmak", "kafir" olmakla itham edilmiş hatta "Yahudilik", "müşriklik" ve "deccallık"la suçlanmıştır.

Kilise babaları, Hz. Muhammed'e ilk günden beri deccal (antichrist) gözüyle bakmışlar, onu zındık, dinini de zındıklık olarak damgalamışlardır. Batı'nın en büyük şairlerinden biri sayılan İtalyan Dante, ünlü eseri İlahi Komedya'da, Hz. Muhammed'i, cehennemin en alt tabakalarında azap gören zındıklar arasında gösterir. Ünlü fizikçi Newton'a göre, Muhammed kelimesinin ebced hesabıyla rakam değeri 666'dır ve bu rakam, deccal kelimesinin rakamsal tutarının aynıdır.

Öte yandan, İslam'ı, hortlattığı Cahiliye şirk şuuraltıyla yozlaştıran Emeviler, İmamı Azam'a yönelttikleri ithamlar arasına "deccal" ithamını da koydular. Bu ithamı öne çıkarırken yandaşları ulemayı kullandılar. Batılılar ve onlarla işbirliği yapan "müslüman" yaftalı hainler de Hz. Peygamber'in kader savaşı Bedir'e benzeyen savaşlarıyla Kelimei Şehadet'in esir edilmesini engelleyen Gazi Mustafa Kemal'e deccal dediler. Bugün, bu üç deccal ithamının üç temsilcisi, adeta bir teslis sistemiyle bir araya gelmiş, "deccallerin ilki" saydıkları Hz. Muhammed'le sonuncusu saydıkları Mustafa Kemal'e savaş açmışlardır.

Tarihin diyalektiği "Hz. Muhammed-İmamı Azam-Mustafa Kemal üçlüsü"nden, zulme karşı bir birlik çıkarmıştı. Kelimei Şehadet düşmanlarıyla "müslüman" kimlikli hainler bu birliği, emperyalizme destek veren bir teslise dönüştürdüler.

Bugünkü İslam dünyasının ve Türkiye'nin kaderi bu teslisin yarattığı savaş mihverinde belirleniyor. Ya Kelimei Şehadet Düşmanlarının emperyalist teslisi kazanacak yahut da Hazret-i Muhammed-İmamı Azam-Mustafa Kemal üçlüsünün antiemperyalist birliği. Savaşların savaşı işte budur. Gerisi, hikâye ve dekor. -Arka Kapak-

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı