İranda Devlet Toplum ve Siyaset  - Beşiriye, Hüseyin

İran'da Devlet Toplum ve Siyaset

Hüseyin Beşiriye

Yayınevi: Ağaç

Yayın tarihi: 04/2009

ISBN: 9789759044565

Türkçe | 176 Sayfa |

Tür: Dünya Siyasi Tarihi

Demokrasiye geçiş teorisyenleri, demokrasi dalgasından söz ederken; bu sürecin temel nedenini, demokrasinin küresel çapta özellikle de belli bazı coğrafi-kültürel bölgeler düzeyinde yayılmasına dayandırmaktadırlar. Genel olarak bu teori, uluslararası sistem yapısını özellikle küreselleşme çağında demokrasiye geçişin temel etkeni olarak değerlendirmektedir. Küreselleşme süreçleri ve uluslararası sistemin yapısı, küresel medeni toplum, insan hakları dernekleri, azınlık haklarının korunması vb. eğilimlerde, otokratik ve oligarşik düzenlerden demokrasiye geçişte etkin olan doğal unsurlardır.

Ancak söz konusu teori; farklı ülkelerin iç gelişmelerini ve değişimlerini, siyasi ve sınıfsal mücadelelerini göz önünde bulundurmaz. Oysa demokratikleşme, küresel ve uluslararası etkenler, uygun iç koşullar ile uyum içerisinde değilse, etkili olamaz. Dolayısıyla, bazı rejimlerin bölgesel ve küresel düzeyde gelişen demokrasiye karşı direnmelerini göz ardı etmemek gerekir. Demokrasinin gelişmesi için uygun iç koşullar sağlanmadan, bölgesel veya küresel baskılar yetersiz kalacaktır.

İran siyaset sosyolojisinin en önemli otoritelerinden birisi olan Hüseyin Beşiriye, hem İran siyasetinin önde gelen reformcularının hocası, hem de reformist kanadın fikir babalarından birisi olmasıyla dikkat çeken bir isimdir. Tanıtım Yazısı'ndan

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı