%15
İş Güvenliği - Yiğit, Abdulvahap

İş Güvenliği

Abdulvahap Yiğit

Yayınevi: Alfa Aktüel

Yayın tarihi: 07/2015

ISBN: 9789752532663

Türkçe | 402 Sayfa |

Tür: İş Yönetimi

  • 20,40 TL
  • 24,00 TL

İnsan; yaratıcının özenle yarattığı evrendeki en kıymetli canlıdır. Dolayısıyla insan hayatı; korunacak en değerli bir varlıktır. İş Güvenliği, öncelikle insan hayatı ve sağlığı ile ilgili olduğundan her şeyden önemli tutulması gereken bir konu olarak görülmelidir. Ülkemizde konunun önemi hak ettiği yere doğru yavaş ilerlediğinden, çok az sayıda kitap veya kaynak bulmak mümkün olmaktadır. İşçi ölümlerinin ülkemizde gündemin ilk maddeleri arasında olması ise bu konuda eksiklerimizin çok fazla olduğunun bir göstergesi olsa gerek… Ülkemizde yeni çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ise, sevindirici bir gelişmedir. 

İş güvenliği konusunun öneminin artmasına bağlı olarak, çeşitli yüksek öğretim programlarında ders olarak okutulmaya başlanmıştır. Makine Mühendisliği Bölümlerinde seçmeli ders olarak okutulurken, Meslek Yüksek Okullarının teknik bölümlerinin tamamına yakın kısmının ders programlarına da ders konusu olarak konulmuş durumdadır.  Konuyla ilgili Türkçe kaynak kitapların az olması dersi veren öğretim elemanları ve öğrenciler için zorluklar doğurmaktadır. Bu konuda yazılan kitapların bir kısmında çok detaylı bilgiler verilmiş, bazıları ise ders kitabı sistematiğine uygun yazılmamıştır. Elinizdeki bu kitap bu boşluğu doldurmak üzere hazırlanmıştır. Kitabın bu yeni baskısında özellikle yeni çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hakkında bilgi verilmiş ve ilgili bölümler bu kanuna göre değiştirilmiştir.
 
Kitabın birinci bölümünde iş güvenliği, tarihçesi, kanun ve yönetmelikler verilmiş, ikinci bölümde tanımlar, kavramlar ve istatistiki bilgiler ve iş güvenliği teorileri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde iş güvenliğinde yöntem konusu ele alınarak detaylı bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde iş güvenliği organizasyonu anlatılmış, beşinci bölümde ise iş kazalarının kaydedilmesi ve değerlendirilmesi anlatılmıştır. Altıncı bölümde kimyasal risk faktörleri, yedinci bölümde ise fiziksel risk faktörleri açıklanmış, sekizinci bölümde yangın ve elektrik güvenliği anlatılmıştır. Dokuzuncu bölümde kaynak işlerinde güvenlik, onuncu bölümde kaldırma ve iletme makinelerinde güvenlik, on birinci bölümde ise basınçlı kaplarda güvenlik konularına yer verilmiştir. Bu baskıda eklenen on ikinci bölüm ise, yapı ve maden işlerinde iş güvenliği konularını içermektedir. Son bölümde ise kişisel koruyucu donanım konusu yer almıştır. Ayrıca, her konu ile ilgili yönetmelik maddeleri de kısaca verilmiştir.

Kitabın; konu ile ilgili çalışanlara, mühendislere, makine mühendisliği bölümü öğrencilerine ve MYO öğrencilerine faydalı olacağını ümit ediyorum.

 

İş Güvenliği için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı