İslam Düşüncesinde Ahlak - Çağrıcı, Mustafa

İslam Düşüncesinde Ahlak

Mustafa Çağrıcı

Yayınevi: Dem

Yayın tarihi: 10/2000

ISBN: 9789758109524

Türkçe | 230 Sayfa |

Tür: Din / İslamiyet

İslam düşüncesinde, ahlakı bir disiplin olarak temellendiren ve problemlerini en geniş şekilde tartışarak 'ilmü'l-ahlâk'ın yani ahlak felsefesinin kuruluş ve gelişmesini sağlayanlar İslam filozoflarıdır. Öteki İslam bilginleri filozofların, en çok ahlâka dair görüşlerinden yararlanmışlardır.

İslam dünyasında fikri ve felsefi seviyede ahlak çalışmaları Nasirüddin Tûsi'den (ö. 672/1274) sonra, felsefenin kelâmi1eştiği dönemde en az üç yüzyıl sürmüştür. Nitekim Kınalızâde'nin (ö. 979/1572) Ahlak-ı Alai'si sistem ve muhteva itibariyle tamamen felsefi mahiyette bir ahlak kitabıdır.

İslam ahlak düşüncesinin günümüzde yeterince incelendiği söylenemez. Nitekim gerek ülkemizde gerekse öteki İslam ülkelerinde Batı ahlak düşüncesiyle ilgili telif ve tercüme eserler, İslam ahlakına dair yayınlardan daha fazla ve çoğunlukla daha kalitelidir. Milletimizin ve diğer müslüman milletlerin kimlik arayışı içinde bulunduğu bir dönemde bu durum gerçekten kaygı vericidir.

Biz bu çalışmamızda başlıca örnekleriyle İslam edeb-ahlak kültürü üzerinde durarak, kelam ve tasavvuf disiplinlerini ahlakla ilgili yönleriyle gözden geçirdik.

'Felsefi Ahlak' başlığını hem islam'ın iç dinamiğinden hem de fetihlerin doğurduğu yeni şartlar içinde yabancı kültürlerle temaslar sonucunda doğup gelişen felsefi birikimin ortaya çıkardığı ahlak düşüncesini ifade etmek için kullandık.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı