İşletim Sistemleri :  Sanallaştırma ve Pardus - Naralan, Abdullah

İşletim Sistemleri : Sanallaştırma ve Pardus

Abdullah Naralan

Yayınevi: İmaj

Yayın tarihi: 08/2014

ISBN: 9786055339326

Türkçe | 252 Sayfa | 16 x 24 cm

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak her geçen gün ucuzlayan ve herkes tarafından erişilebilen bilgi teknolojisi araçları hayatı kolaylaştırmaktadır. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve akıllı televizyonlar bunlardan bazılardır. Bu aygıtlar günlük yaşantının her anında kendisinden yararlanılan vazgeçilmezler olmuştur.

Kullanıcılar bu aygıtları kullanırken sadece işlevleri ile ilgilenmekte ve arka planda çalışan yazılımlar çok da önemsememektedir. Oysa bu aygıtların tümünün çok önemli işletim sistemi vardır. İşletim Sistemi denilen bu yazılımlar da aygıtlar gibi değişmekte ve gelişmektedir. Mobil aygıtların işletim sistemleri ile bilgisayar işletim sistemleri aynı olmadığı gibi mobil aygıtlar ve bilgisayarlar da kendi içinde farklı amaçlar için geliştirilmiş farklı işletim sistemlerine de sahip olabilirler. İşletim sistemine sahip aygıtların ilk örneklerindeki yazılımlar ile günümüz aygıtlarının işletim sistemleri şüphesiz aynı değildir.

Bu kitapta değinilen ve açıklanan işletim sistemi konuları bilgisayar ve elektrik elektronik mühendisliği eğitimlerinde verilen teknik detaylar ve bilgiler içermemektedir. Bu kitap daha çok uygulama ve yönetim bilişim sistemleri ile ilgilenenler için kaleme alınmıştır. Konu oldukça soyut kavramlardan oluştuğundan, anlatıma yardımcı olması için şekiller ile destekleme yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca bazı kavram ve anlatımlara bölümlerde yeniden değinilmiş ve tekrar kısa açıklamalar yapılmıştır. Bu şekilde konuların daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır.

Bu kitapta bilgisayar için işletim sisteminin ne olduğu ve ne işlevler gördüğü en temel düzeyden başlanarak açıklanmaya çalışılmış ve işletim sistemleri ile ilgili temel kavramlara ve donanım bilgilerine yer verilmiştir. Ayrıca bir bilgisayarda birden fazla işletim sisteminin kurulup çalıştırılabilmesine olanak sağlayan VMware Player yazılımı da kısaca anlatılmıştır. Giderek artan bir şekilde ilgi gören açık kaynak kodlu Linux işletim sistemi örneklerinden olan ve TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus işletim sistemi temel özellikleri ile anlatılmıştır.
Kitabın tüm okuyuculara faydalı olmasını diliyorum.

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı