%0
İşletmelerde Risk Yönetimi - Schoning, Stephan

İşletmelerde Risk Yönetimi

Stephan Schoning

Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi

Yayın tarihi: 02/2018

ISBN: 9786053994923

Türkçe | 344 Sayfa | 16 x 23 cm

Tür: İşletme-Pazarlama

  • 52,00 TL

KİTAP HAKKINDA: Sınırların artık iyice ortadan kalktığı ve küreselleşmeyle birlikte ekonomi dünyası konjonktüründe risk yönetiminin önemi giderek artmaktadır. İşletmeler varlıklarını devam ettirebilmek için uygun önlemleri alabilmek adına riskleri erken saptamak zorundadırlar. Dolayısıyla, işletmelerin etkili ve verimli bir biçimde risk durumunun kontrol altında tutulabilmesi için süreçlerin ve risk yönetiminde kullanılan araçların dikkatlice incelenmesi ve denetlenmesi gerekmektedir. İşletmelerde Risk Yönetimi adlı bu çalışma, Türkiye, Almanya ve Avusturya’daki modern risk yönetiminin farklı unsurları üzerine yoğunlaşmaktadır. Eser, risk yönetiminde kullanılan yeni araçların tanıtılması, benzerlik ve farklılıklarının incelenmesi konularında ayrıcalık arz etmektedir. Bahsi geçen ülkelerin işletmelerinin risk yönetimlerinde ciddi eksiklik ve boşluklar bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, risk ölçüm, yönetim ve kontrol araçlarının yanı sıra risk yönetimi sistemlerinin entegrasyonunda da önemli düzeyde açıklar bulunmaktadır. Hatta, risk kavramı dahi halen yanlış algılanabilmektedir. Bunun arka planındaki etmen, işletmesel risklerin, karar alıcılar tarafından sosyal uyum ve işletmeci-benlik duygusu ile gizlenmeye çalışılmasıdır. Bu problem, hem Türk hem de Alman işletmeleri için geçerlidir. Söz konusu boşluk ve eksiklikleri kapatarak risk yönetimi anlayışının işletme genelinde benimsenmesini sağlamak üzere hazırlanan bu kitap, ilgili alanda isim sahibi yazarların katkılarını içermektedir. Bu çalışmanın temel hedefi, bilim dünyası ve özel sektöre risk yönetimi ve ilgili mevcut durumu ve olası gelişmeleri aktarabilmek, bu anlamda hem özel sektör çalışanlarına, hem de akademi ve bilim camiasına aynı anda hitap etmektir.

 

YAZAR HAKKINDA E. HANDAN SÜMER GÖĞÜŞ İstanbul Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü’nü bitirmiştir. 2007 yılında Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Almanca İşletme Bölümü’nde doçent olan Sümer Göğüş, 2011-2014 yılları arasında aynı bölümün Bölüm Başkanlığı görevini yapmış olup, halen aynı bölümün Muhasebe-Finansman Anabilim Dalı Başkanlığı’nı yürütmektedir. Lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında genel muhasebe, envanter ve bilanço, mali tablolar analizi ve konsolidasyon dersleri vermekte olan Sümer Göğüş, uluslararası muhasebe standartları ve risk yönetimi alanlarında yayınlanmış ulusal ve uluslararası kitapları ve makaleleri mevcuttur.

STEPHAN SCHÖNING Bankacılık bölümünde mesleki eğitimine başlayan Schöning, daha sonra Hamburg Üniversitesi’nde işletme eğitimi almıştır. Göttingen Üniversitesi’nde doktora eğitimini tamamlayan Schöning, Hamburg, Hannover ve Lüneburg Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak görev almıştır. 2009-2015 yılları arasında WHL Graduate School ve Business and Economics’te İşletme Yönetimi/Finans ve Bankacılık bölümünde Bölüm Başkanlığı yapmıştır. Çalışma alanları içinde KOBİ’ler için finansman araçları, banka düzenlemesi ve finansal risk yönetimi olan Schöning halen SRH Heidelberg Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi ve Finans bölümünde profesör olarak görev yapmaktadır. HELMUT PERSTEINER Johannes Kepler Üniversitesi’nde Finans Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. 2013-2016 yılları arasında aynı üniversitede Senato Başkanlığı yapmıştır. Aile şirketlerinin, gelişmekte olan piyasalardaki şirketlerin, birleşme ve devirlerdeki mali yönlerin finansal problemleri ve finans perspektifindeki etik sorunlar alanlarında araştırmalar yapmaktadır. Yaklaşık 15 yıldır Marmara Üniversitesi ve Johannes Kepler Üniversitesi arasındaki akademik ilişkileri sürdürmektedir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı