İsmet Özel’de Yabancılaşma - Gülbay, Tabip

İsmet Özel’de Yabancılaşma

Tabip Gülbay

Yayınevi: Artuklu

Yayın tarihi: 11/2015

ISBN: 9786058450806

Türkçe | 140 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Edebiyat İncelemesi

Yabancılaşma denilince gerek Batı düşüncesinde gerekse Türkiye'de istenmeyen bir vakıa dile getirilmek istendiğini belirten Özel'e göre, hümanizmin ana kavramlarından biri olan yabancılaşma kavramı müslümanlar tarafından yanlış anlamda kullanılmaktadır. Özel'e göre ille de yabancılaşma kavramını kullanmak gerekiyorsa yabancılaşmanın ötesinde bir 'yabancılaşmamdan, bilinçli bir yabancılaşmadan söz etmek gerekir. Özel'in bilinçli bir yabancılaşmadan kastettiği şey; çağın mantık örgüsünün dışında bir zihni yapıya sahip olmak, çağın çirkefi dışında kalmak, çağın zorlamalarına boyun eğmemek ve çağın isterlerine yabancı kalmaktır.

Özel, sisteme karşı durmaya dönük bütün maddi tezahürlerin sistem tarafından bertaraf edildiğini, geriye sadece zihni, manevi bir mukavamet kaldığını belirtmekte ve "maddi tezahürler olmadan zihnen sistemin dışında kalmanın bir anlamı olabilir mi?" şeklindeki sorulara tatmin edici cevaplar verememektedir.

İslam'ın özgür olmanın bilgisi olduğunu belirten ve özgürlüğü, insan olmanın bilincine varmak ve melek olma özentisinden ve hayvan olma azabından kurtulmanın bir işareti olarak tanımlayan Özel'in, kendi özgürlük anlayışında, başkalarına özgürlük yoktur. Kendi özgürlüğü için uğraştığını, kendi özgürlüğünün başkalarının özgürlüğünü ortadan kaldırmasının umrunda olmadığını belirten Özel, bu tutumuyla kendisinden başkasına yaşam hakkı tanımayan, kendisinin evrensel aklı ve kültürü temsil ettiğini ve ürettiği bilginin tek doğru ve evrensel olduğunu iddia eden ve bu nedenle kendisinin de eleştirdiği modernitenin tuzağına düşmekten kendini kurtaramamıştır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2018 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı