İstanbul Arkeoloji Müzeleri Yunan Roma Dönemi Pişmiş Toprak Smyrna Figürinleri Kataloğu :  - Hasselin, Rous

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Yunan Roma Dönemi Pişmiş Toprak Smyrna Figürinleri Kataloğu :

Rous Hasselin

Yayınevi: IFEA

Yayın tarihi: 01/2015

ISBN: 9782362450587

Yazar : GÜLCAN KONGAZ

Türkçe | 22,5 x 28,00

Tür: Arkeoloji

Varia Anatolica XXIX

218 s, s/b resimler, XVI renkli levha, Türkçe-Fransızca çift dilli.

Müze-i Hümayun’un (İstanbul Arkeoloji Müzeleri) 1846’da Aya İrini’de bir tür eski eser deposu olarak kurulmasından, 1881’de Osman Hamdi Bey’in (1842-1910) idaresi altında kurumsal bir müzeye dönüşmesine kadar geçen yaklaşık kırk yıllık süre içinde oluşan koleksiyonlarla ilgili çok detaylı olmayan bazı kataloglar hazırlanmıştır. Ancak Müze-i Hümayun’daki ilk gerçekçi katalog çalışmaları Osman Hamdi Bey’in müdürlüğü döneminde başlamıştır.

Osman Hamdi Bey’in girişimleriyle Fransız arkeolog Gustav Mendel tarafından başlatılan müze katalog çalışmaları arasında, pişmiş toprak figürinler de yer almaktadır (1908). Mendel’in figürinler üzerinde sürdürdüğü tasnif çalışmalarında, Smyrna (bugünkü İzmir) antik kenti menşeili figürinler de mevcuttur. Ancak aradan geçen uzun süre içinde bu eserler üzerinde kapsamlı bir çalışma yapılamamıştır. Smyrna figürinleri üzerindeki son kapsamlı çalışma ise İstanbul Arkeoloji Müzeleri uzmanları Gülcan Kongaz ve M. Ece Çaldıran Işık ile Louvre Müzesi uzmanı Isabelle Hasselin Rous tarafından yapılmıştır.

20. yüzyılın başlarında, Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşanan sosyal ve siyasal gelişmelerle eş zamanlı olarak yapımına başlanan demiryolu inşa çalışmaları bu alanda çalışanların arkeolojiye olan ilgilerinin artmasına neden olmuştur. Artan bu ilgi sonucu ülke sınırları içinde ve dışında önemli koleksiyonlar oluşmuştur. Smyrna figürinleri de bu koleksiyonlardan meydana gelmiş ve farklı müzelere dağılmıştır. Müzemizde korunan Smyrna figürinleri bu süreçte oluşan iki ayrı koleksiyondan müzemize intikal etmiştir.

İlk grup, bir mühendis olan Paul Gaudin’in 1890’lı yıllarda İzmir bölgesindeki demiryollarında sürdürdüğü çalışmalar sırasında topladığı eserlerden, ikinci grup ise Prusyalı bir diplomat olan Joseph Maria von Radowitz’in (1839-1912) 1872 tarihinden itibaren, İstanbul’da diplomat olarak bulunduğu süre içinde edindiği zengin koleksiyonun İstanbul’dan ayrılırken müze tarafından satın alınması ile oluşmuştur.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri ile Louvre Müzesi uzmanlarının ortak çalışmaları sonucu Türkçe ve Fransızca olarak iki dilde, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü yayını olan Varia Anatolica dizisinden basılan katalog, Louvre Müzesi Başkanı ve Müdürü Jean-Luc Martinez ile dönemin İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü İsmail Karamut’un girişimleri sonucu ortak koleksiyonlara sahip iki kurum arasında işbirliği yapma fikrinden doğmuştur. Bu nedenle, kendilerine içtenlikle teşekkür ederim. Türk ve Fransız müzecilerin ortak emeği ile bilimsel verilerin ışığında hazırlanan İstanbul Arkeoloji Müzeleri Yunan-Roma Dönemi Pişmiş Toprak Smyrna Figürinleri Kataloğu, bu alanda çalışan müzeci ve bilim insanlarının başvuracağı önemli bir kaynak olacaktır. Ayrıca katalog çalışmalarını özveri ile yürüten müzemiz uzmanları Gülcan Kongaz ve M. Ece Çaldıran Işık ile Louvre Müzesi uzmanı Isabelle Hasselin Rous’ya, kataloğun basımına yayınları arasında yer veren Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü yöneticilerine şükranlarımı sunarım. (Zeynep KIZILTAN İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü)

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı