%10
İstanbul Bir Garip Şehir - Onan, Timurtaş

İstanbul Bir Garip Şehir

Timurtaş Onan

Yayınevi: Art Studio

Yayın tarihi: 12/2020

ISBN: 9789944574686

Ciltli | Türkçe | 192 Sayfa | 22,5 x 28,5 cm

Tür: Fotoğraf

  • 675,00 TL

Türkiye’de çağdaş fotoğraf sanatının önemli isimlerinden olan ve İstanbul üzerine gerçekleştirdiği farklı konseptlerdeki projeleri ile tanınan Onan’ın çalışmalarından retrospektif bir kesit sunan “İstanbul Bir Garip Şehir”, bizleri yanından ne zaman geçtiğimizi hatırlamadığımız bir yere, içinden ne zaman geçtiğimizi tam olarak hatırlayamadığımız bir anımıza götürüveriyor. Ne kadar öznel olsa da, paylaştığımız ortak hafızanın parçaları bu kareler.

İstanbul şehrine dair bir çok benzer duyguyu birlikte hissederken belki de en ağır basanı toplumsal olarak şahit olduğumuz değişim ve dönüşüm.
2000-2020 arasındaki sayısız dönüşüm ve değişimi nasıl karşıladık, hala nasıl karşılıyoruz? Onan bizi bir katılımcı olarak bu soruya davet ediyor ve şehre dair tanıklık ettiğimiz sayısız değişimi hatırlatırken dönemsel gerçekleri yorumluyor.

Kendine has anlatıları olan Onan’ın sokak fotoğraflarında her bir kare tanıdık ve İstanbul’un geçmiş zamanlarının ve şehrin kendine özgülüğünün parçaları. Onan da bu geçmiş zamanın, gündelik dünyanın dilini yorumlayarak, değişmeyecek tek şey olan değişimi işaretliyor. Çağın ve beraberinde yaşamın, İstanbul’un sosyokültürel değişimini, bu değişimin görsel kayıtları ile geleceğe ulaştırıyor.

Kitabın sayfalarını çevirirken, sadece kişisel bir iç dünyayı gözlemlemekten öte, kendi iç dünyamızdan, geçmişin deneyimlerinden ve değişimlerinden bir şeyler anımsıyor, onun sohbetine dalıyoruz. “İstanbul Bir Garip Şehir”, şehrin kusurları ve eşsizliği eşliğinde İstanbul’un güzel ve garip yolculuklarına çıkarıyor bizleri.

İstanbul:'A City of Strange and Curious Moments'

This present publication covering works from 2000 to the present day brings together the many sides of Timurtaş Onan’s   talent, interest and very particular and perceptive vision of this great city going back more than 30 years.

Istanbul: ‘A City of Strange and Curious Moments’, striking in black and white with their restrained and brilliantly effective play of light and shade images and existential moments of the city are both a reflection of the human spirit and the spirit of Istanbul today.

Istanbul is the meeting of Europe and Asia and contemporary Istanbul offers, as it has throughout its entire history, an extraordinary range of the human condition: race, ethnicity and religion; the very rich to the very poor; the palaces and mansions, the simple dwellings and the dilapidated buildings , the homeless, the old  and the young.

This collection is not a focus on the familiar architectural treasures of Istanbul but Istanbul pulsing with life at times oddly and with such variety. It is an inspirational work of passion and as always in his work there is the loving appreciation of life, all life, human or other, birds, (a favourite theme of his) dogs and   cats; life in all its many forms played out not only in the context of the familiar beautifies of the city but also within those other parts both contemporary and of another time: the force of life and the passage of life.

This is the story of Istanbul today.


Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015