%25
İstanbul Saint Joseph Lisesi Tarihi Bitki Koleksiyonu : 2 Cilt - Sakınç, Mehmet

İstanbul Saint Joseph Lisesi Tarihi Bitki Koleksiyonu : 2 Cilt

Mehmet Sakınç

Yayınevi: İş Bankası

Yayın tarihi: 09/2013

ISBN: 9786053608707

Türkçe-İngilizce | 1119 Sayfa | 24,5 x 34,5 cm.

Tür: Bahçe - Botanik

 • 210,00 TL
 • 280,00 TL
 • Sepete Ekle
 • Bu üründe

  KARGO ÜCRETSİZ

 • Temin Süresi 1 - 3 iş günü

Yüz sekiz yıl önce İstanbul’un Kadıköy ilçesinde kök salmaya başlayan, Saint Joseph’in eski dolaplarında kendini ortaya çıkaracak kurtarıcıyı bekleyen bu büyük eser, nihayet bilim dünyasının kucağına bırakılıyor, arkasında yatan akıl ve yılların emeğiyle…

Rooted in Istanbul’s Kadıköy district of 108 years ago and having awaited salvage from the musty cup boards? of Saint Joseph High School, this remarkablework, along with the wis domand years of labourthatnourished it,?is finally in thehands of thescientific world.

1905 yılı. Saint Joseph Lisesi’nin Jean Marie Reynaud, PasteurLuis ve Idinaël-Simon adlı üç rahip-öğretmeni (frère) öğrencileriyle birlikte Boğazın her iki yakasından ve özellikle Kadıköy civarından bitki toplamaya başladılar. Amaçları büyük bir herbaryum (bitki koleksiyonu) kurmaktı. Toplanan ilk örnekler kurumaya bırakılmadan önce frèreler tarafından o günün biyoloji ve ?botanik biliminin sunduğu olanaklarla sınıflandırıldı. Bilgiler, özel hazırlanmış etiketlere aktarıldı. Bu hummalı çalışma zaman zaman sekteye uğrasa da 1970’lerin ortalarına kadar sürdü ve 2253 örnekten oluşan, İstanbul-Kadıköy ve çevresinin günümüze kadar korunmuş ilk ve tek herbaryumu ortaya çıktı.
Üç Saint Joseph’li öğretmenin yaptıkları, Avrupa’nın doğanın envanterini çıkarma geleneğinin bir devamıdır. Bu kıymetli öğretmenler, İstanbul gibi insanlığın malı olmuş muhteşem bir şehrin bitki dünyasının bilimsel incelemesini, insanlık adına yapmışlar ve emeklerinin mahsullerini de okullarında koruma altına almışlardır.
O günden bugüne Saint Joseph Lisesi’nde bekleyen bu biricik koleksiyon, Prof. Dr. Mehmet Sakınç’ın yıllar süren özverili çalışmasıyla ilk kez gün yüzüne çıkıyor. Prof. Sakınç toplanan 2253 örneği yeni bilimsel gelişmelerin ışığında inceleyerek koleksiyondaki 1006 türü tespit etmiş ve bu 1006 tür, ?436 cins ve 87 aileyi kitaplaştırmıştır.

In 1905, threefrères (priest-teachers) at Saint Joseph High School in Istanbul – PasteurLuis, Idinaël-Simonand Jean Marie Reynaud – and their pupils began to collect plants from both sides of the Bosphorus, particularly around Kadıköy. Their aim was to create a comprehensive herbarium (plantcollection). Before drying the first specimens, the frères classified them according to the biologic and botanic knowledge of theday, and then recorded this information on specially-prepared labels. The frères pursued their endeavour, despite occasional interruptions, until the mid-1970s. The result was a 2,253-specimen herbarium from Istanbul-Kadıköy and its environs: the first and only extant such collection.
Continuing the European tradition of taking inventory of the natural world, the se three valuable teachers at Saint Joseph conducted scientific research on the flora of Istanbul, a magnificent city that is the common heritage of human civilization, and then preserved the fruit of their labourforall of humanity.
This unique plant collection lay dormant in Saint Joseph High School until it was unearthed byProfessor Mehmet Sakınç. Devoting long years to studying thecollection’s 2,253 specimens in light of new scientific developments, Professor Sakınç identified 1,006 distinct species – all of which appear in thisbook under 436 genus and 87 families.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
 • 3 Taksit

 • 3 Taksit

 • 3 Taksit

 • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı