%20
İstanbula Bir Yolculuk 1657-1658 - Ralamb, Claes

İstanbul'a Bir Yolculuk 1657-1658

Claes Ralamb

Yayınevi: Kitap Yayınevi

Yayın tarihi: 06/2008

ISBN: 9786051050034

Çevirmen : Ayda Arel

Türkçe | 116 Sayfa | 16,5 x 24 cm.

Tür: Gezi İzlenim-Seyahatname

  • 17,20 TL
  • 21,50 TL

Osmanlı İmparatorluğundaki gündelik yaşamı anlatan en ilginç belgelerden biri de Claes Rålamb'in günlüğüdür. İsveç kralı X. Karl Gustav tarafından Osmanlı Sultanı IV. Mehmed'e elçi olarak gönderilen Rålamb uzun ve zahmetli yolculuğunun ayrıntılarını keskin gözlem gücü ve canlı anlatımıyla titizlikte not etmiştir. Çok ilginç ve öğretici olan günlük aynı zamanda oldukça eğlencelidir.

Avrupa'daki yolculuğunun ayrıntıları, Osmanlı İmparatorluğunda edindiği deneyimler, İstanbul'daki diplomatlarla ilişkiler, Sultan ile Sadrazamın huzuruna çıkışı, şehirdeki gündelik yaşam ve Müslümanlıkla ilgili satırlar özellikle ilgi çekicidir. Rålamb'ın günlüğünde planını çizdiği Topkapı Sarayı ile ilgili betimlemesinin tarihsel önemi ise büyüktür.

Günümüz okuru, Rålamb'ın anlatımıyla, hem 17.yüzyıl Avrupa'sına hem de İstanbul'un günlük yaşamına aşina olur, Rålamb'la birlikte dönemin İstanbul sokaklarında dolaşır, kayıkla Boğaz'a ya da Marmara adalarına kürek çeker, Belgrat ormanındaki su kemerlerini seyreder, Eyüp'ü ziyaret eder... "Yanmış bezelye tadında" bulduğu Türk kahvesinden ilk yudumu onunla birlikte alır, "göçmen kuşları geri dönmeye zorlayan" 1658 kışının Avrupa'sında yol alırken çektiği sıkıntıları paylaşır. Ayrıca, Rålamb bizlere o günlere ait çok önemli belgeler bırakmıştır. 24 Eylül 1657'deki bir alay geçidini betimleyen 24 adet resim bunlardandır. IV. Mehmed'in bin kadar subay ve maiyet erkânı refakatinde Edirne'ye gitmek üzere payitahttan ayrılmasına tanık olan Rålamb, alayın ayrıntılarını, sultanın maiyettekilerin giysilerini, bunların saraydaki konumlarını ve bu konumu belli eden işaretleri günlüğüne geçirmişti. Rålamb'dan günümüze kalan bir de Osmanlı giysilerini gösteren bir kıyafet albümü vardır. Bu resimler ve kıyafet albümü Kitap Yayınevi'nin renkli olarak yayınladığı Alay-ı Hümayun adlı kitapta yer almaktadır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı