İşyerinde Psikolojik Taciz Mobbing - Gürmen, Pınar Tınaz

İşyerinde Psikolojik Taciz Mobbing

Pınar Tınaz Gürmen

Yayınevi: Beta

Yayın tarihi: 03/2006

ISBN: 9786053775621

Türkçe | 250 Sayfa |

Tür: Sosyal Psikoloji

Freud sağlıklı insanı çalışan ve seven olarak tanımlar. Çalışma yaşamında hemen her an karşılaşabilen mobbing olgusunun, keyifli bir roman akıcılığında sunulduğu bu kitabı okurken, hep Freud’un tanımlaması geçti aklımdan. Ruh sağlığı profesyoneli olarak mesleki bilgilerime çok şey kattı mobbingi okumak... Sonuçlarında ruhsal sorunların kaçınılmaz olduğu mobbing olgusunu inceleyen bu kitabı, çalışma yaşamındaki herkese, özellikle siyasi otoritelere, psikiyatr, psikolog, sosyal bilimlerle uğraşanlara, sevgi içinde çalışarak sağlığımızı korumamız için, hararetle tavsiye ediyorum. Mobbingi tanımak ve çözmek, sağlıklı olmaktır.
Prof. Dr. Mansur Beyazyürek, Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı

Mobbing, bireylerarası ilişkilerden kaynaklanan bir sorun; konunun, Pınar Tınaz gibi köken itibariyle psikolog olup yönetim ve çalışma psikolojisi üzerine uzmanlaşmış bir bilim insanınca ele alınması, bundan sonra söz konusu alanda gelişecek bilimsel literatüre sağlıklı bir temel oluşturuyor. Hemen hemen her çalışanın, çeşitli boyutlarda da olsa başından geçmesine karşın, farkındalık düzeyine ulaşılması aynı oranda olmayan mobbing konusunda yeni bilimsel çalışmaları tetiklemekle sınırlı değil kitabın işlevi; bir yandan da çalışma yaşamı pratiklerinin çalışanlarca sorgulanıp, demokratikleştirilmesi için içeriğinin ötesinde bir toplumsal anlam taşıyor.
Prof. Dr. Ayşegül Yaraman, Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yönetimi Bölümü Siyaset ve Sosyal Bilimler Anabilim Dalı

Şiddetin her türüne karşı ortak bir duruş geliştirmemiz gereken günümüz dünyasında, işyerinde psikolojik şiddet, üzerinde en az durulan konulardan biri. Oysa çalışan milyonlarca insanın yaşamını çekilmez hale getiren bir zorbalık, yıldırma; işinden, kendinden bezdirme operasyonu... İnsanı, stres, panik ve çaresizlik içinde bırakan bulaşıcı bir hastalık.... İş yaşamında yer alıp da mobbinge maruz kalmayanımız yoktur herhalde! Pınar Tınaz’ın bu kitabı öncü bir çalışma olarak, renkli ve akıcı anlatımıyla, ufkumuzu genişletmemizi sağlıyor. Okudukça umutlanıyorsunuz.... Sağlığımızı, yaşamımızı tehdit eden, toplumsal ilişkilerimize sinen bu şiddet kültürüne karşı çaresiz değiliz, değiştirebiliriz. “İş hayatı böyledir” deyip geçemeyiz, değiştirmeliyiz.
Av. Hülya Gülbahar, İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi Üyesi

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı