Kafadan Bacaklılar - ULUSEL, MEHMET

Kafadan Bacaklılar

MEHMET ULUSEL

Yayınevi: Okuyanus

Yayın tarihi: 06/2001

ISBN: 9789758420100

Türkçe | 150 Sayfa | Büyük boy  | 

Tür: Mizah

"... Bugün ilk işim D'Alembert'e bir uşak yollatıp eve davet etmek oldu. Marinette'e onun sevdiği kurabiyelerden yaptırdım. Mesele çok önemliydi. Ansiklopedi'ye eklenmesi gereken maddeler üzerinde konuştuk. Ben tüm tehlikelere rağmen hala kafadanbacaklılar konusunda ısrarlıyım. Aksi adam umarım bir problem çıkartmaz. 'Düşüneceğim', deyip gitti..."
Diderot, Journal Intime, 1764 (Özel Günlük), 24 Mart bölümünden alınmıştır.

Karaadamların XI. Yüzyıldan beri tarikatlarının şartlarına uygun olarak sakladıkları, uğrunda imparatorlukların devrildiği, sayısız cinayetlere ve suikastlara yol açan Kafadanbacaklılar Külliyatı'na ait sayfaların bulunması tüm tarih camiasını ayağa kaldırmıştı. Paris Üniversitesi "Civilisation Cephalopodien" kürsüsü başkanı Jacques de la Manier'nin özel ricasıyla toplam 65 ülkede araştırmalar yapan Mehmet Ulusel, tarihin, esrarını koruyan noktalardan birini daha aydınlığa kavuşturuyor.

Şaşırtıcı ritüelleri, hayat felsefeleri, dinleri, zaman tasvirleri ve cinsel hayatlarıyla kafadanbacaklılar yüzyıllardır varlıkları bilinse de ilk defa böylesine bilimsel bir çalışmaya konu oluypr. Dünya medeniyet tarihine yeni başlıklar ekliyor. Farklı bir kültür, farklı bir tarih: İnsanoğlunun farklı bir gölgesi.

yukarıdaki metinde yanlış var. diderot günlüğüne bu notu 25 Mart'ta yazmıştır. notun başında 24 mart yazması diderot'nun her gece masa başına 22.45te oturması ve oturur oturmaz da günlüğüne tarih atma aalışkanlığından kaynaklanmaktadır. ama diderot'an birazcık haberi olan herkes yine çok iyi bilir ki; diderot günlüğünü yazmaya her gece 02.30da başlardı. bu nedenle diderot'nun günlük tarihleri birer gün ileri tarihli okunur. ama işte. cehalet almış başını gidiyor. öte yandan yukarıda okuduğunuz her şey tümüyle palavradır, yayınevinin editörü her kimse kitap satsın diye böyle ucuz palavralar sıkmış. son anda değiştiremedim bu zırvalıkları, onun için bu notu son anda matbaada operatör çocuklara yazdırdım.
mehmet ulusel

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı