%25
Kahrolsun İstibdat Yaşasın Hürriyet : Tek Adam Rejimi ve İslamofaşizmin Tarihsel, Ekonomik ve Siy. - Akman, Cüneyt

Kahrolsun İstibdat Yaşasın Hürriyet : Tek Adam Rejimi ve İslamofaşizmin Tarihsel, Ekonomik ve Siy.

Cüneyt Akman

Yayınevi: Tekin

Yayın tarihi: 06/2018

ISBN: 9789944612395

Türkçe | 424 Sayfa | 13,50 x 23,50 cm

Tür: Politika - Türkiye

  • 30,00 TL
  • 40,00 TL

Bu kitabın konusu tarihten bugüne Türkiye’nin başına musallat olan
tek adam yönetimi, “Ulu Hakan” hayranlığı,
tek kelime ile istibdadın hikâyesi...
Ve o eski istibdadın, zaman içinde İslamofaşizme evrilmesinin hikâyesi…

Ekonomik krizler, savaşlar, yükselen baskıcı rejimler ve en nihayet faşist özentisi bir rejim!
Oluşmaya başlayan bu yeni rejim, tarihi yeniden yazmaya, yeni bir kültür, yeni bir insan türü yaratmaya çalışıyor. Tıpkı “sıradan faşizm” gibi bir lider tapıncı yaratmaya girişiyor… Duçe gibi… Führer gibi… Bu kez bir “Reis” kültü ortaya çıkıyor!
Erdoğan doğrudan halife ilan edilemese de son sultan ve bir halife olarak görülen Abdülhamit’le özdeşleştiriliyor. Bunu yapanlar eski hayaletlerden yardım alıyor.
Dinci ve aynı zamanda ırkçı gericiliğin bütün ideolojik aygıtları, bütün efsaneleri, bütün sözlükçesi karman çorman bir araya getirilip yeni ve elverişli bir avadanlık yaratılıyor. Abdülhamit’in istibdat metotları, muhbirlik geleneği, tarihin çöp sepetinden çıkarılıp cilalanıyor. Şu meşhur “reis” lafı, ülkücü-mafya jargonundan alınarak lidere Führer sıfatı misali yamanıyor.
Yükselen yeni gericiliğin temelleri için kullanılan malzemeler hiç de sağlam değildir. Bu eski inşaattan toplanan tuğlayla, demirle inşa edilmeye çalışılan “yeni” gericiliğin de istikbali pek parlak değildir. Yeter ki biz, bize miras kalan kültür ve bilime, tabii bir de ilkelerimize sadık kalıp, cesaretle sarılalım.


2008 Küresel Krizi’ni önceden tahmin eden dünyadaki az sayıdaki iktisatçıdan biri olan Doç. Dr.Cüneyt Akman, Kahrolsun İstibdat Yaşasın Hürriyet adlı bu yeni çalışmasıyla 1876’dan 1909’a, 1923’ten 2000’lere ve günümüze kadar gelen tarihsel süreci inceliyor. Yeni gericiliğin hangi ideolojik geleneklerden kendini inşa ettiği ve neden onları kullanmak zorunda olduğu, dayandığı ekonomik temeller, seçim sistemleri dâhil kullandığı manipülasyon teknikleri ve bunları nerelerden ödünçlediğini  geçmişten bugüne kurduğu diyalektik bağ ile anlatıyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı