Kalkınma Efsanesi : 21. Yüzyılın Bağımsız Yaşayamayan Ekonomileri - Rivero, Oswaldo de

Kalkınma Efsanesi : 21. Yüzyılın Bağımsız Yaşayamayan Ekonomileri

Oswaldo de Rivero

Yayınevi: Çitlembik

Yayın tarihi: 03/2003

ISBN: 9789756663233

Çevirmen : Ömer Karakurt

Türkçe | 171 Sayfa |

Tür: Dünya İktisat Tarihi

Modern küresel ekonomiye dahil olamamak sadece bize özgü bir durum değil. Son elli yılda yürürlükte olan ve ülkelerin kalkınmasını sağlayacağı iddia edilen ekonomik politikaların iflasına tanık olduk. Bağımsızlıklarını kazanmalarının ardından Latin Amerika, Afrika ve Asya'daki ülkelerin pek çoğu küresel ekonomide söz sahibi olamadılar.

Oswaldo De Rivero, küreselleşmeden elde edilen yararları inkar etmek istemiyor. Eleştirdiği nokta, küreselleşmenin, büyük mali krizlere neden olan ve uluslararası finans sistemini küresel bir kumarhaneye dönüştüren spekülatif doğası. Yazarın büyük bir cesaretle gözler önüne serdiği gerçek, kibar bir tabirle 'gelişmekte olan ülkeler' olarak adlandırılan ve bugün IMF, Dünya Bankası ve DTÖ'nün gözetimi altında var olmaya çalışan bu ekonomilerden birçoğunun talihsizce yarış dışı kalacağı ve küresel ekonominin Darwinist operasyonuyla kenara itilecekleri...

Yoksul ülkelerin birçoğu için önümüzdeki yıllarda tek umut, teknolojik devrime ve küresel rekabete rağmen hayatta kalmaktır. Şimdiye kadar her ülkenin kalkınma kapasitesine sahip olduğu öne sürülürken, bugün böyle bir gerçekle yüzleşmenin sarsıcı olduğunu da kabul eden yazar, çarpıcı fikirleri ile günümüzde yolunda gitmeyen meseleleri anlayabileceğimiz bir bakış açısı ile sunuyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı