Kamu Hizmetlerinin Özel Kişilere Gördürülmesi ve Devri Bakımından Anayasal Sınırlar - Uz, Abdullah

Kamu Hizmetlerinin Özel Kişilere Gördürülmesi ve Devri Bakımından Anayasal Sınırlar

Abdullah Uz

Yayınevi: Adalet

Yayın tarihi: 04/2012

ISBN: 9786055336325

Türkçe | 207 Sayfa |

Tür: Hukuk

Bu çalışmada, kamu hizmetlerinin özel kişilere gördürülmesi ve devrinde Anayasal sınırlar sorunu; ilgili düzenlemeler, doktrin ve yargı kararları perspektifinden ayrıntılı bir incelemeye tabi tutulmaya çalışılmıştır.

Kamu hizmeti nedir? ya da Ne kamu hizmeti olmalıdır? sorularına verilecek cevap, benimsenen siyasi, ekonomik, sosyal, ya da ideolojik anlayışa bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Nitekim, jandarma devlet anlayışı ile aşırı müdahaleci devlet anlayışının bakış açılarına göre bu sorunun cevabı farklı olabilmektedir. Bu bağlamda, salt teknik hukuk perspektifinden ve pozitif düzenlemelerin lafzı, ruhu ve sistematiğinden hareketle bu sorulara cevap bulunabilmesi; benimsenen ekonomi politikası ya da algılamalarına endeksli yaklaşımların ortaya çıkarttığı iki kutuplu tablonun daha rasyonel ve makul ölçülere çekilmesine önemli katkılar sağlayabilir. Aksi halde; her şey kamu hizmetidir yaklaşımı ile hiçbir şey kamu hizmeti değildir yaklaşımı arasında pozitif düzenlemeleri (lafzı, ruhu ve sistematiği ile) önceleyen ve esas alan bir çözüm oldukça zor görünmektedir.

Bununla birlikte, her ne kadar sorunun salt teknik hukuk boyutu ile incelenmesi tamamıyla mümkün görünmemekle beraber, herhangi bir siyasi ya da ekonomi politikası tercihini öncelemeyen bir yaklaşımla bu çalışmada sadece ilgili düzenlemeler, doktrin ve yargı kararlarından hareketle konunun salt hukuksal boyutu üzerinde durulmaya çalışılmış ve bu çerçevede bir değerlendirilme yapılmıştır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı