%15
Kamu Yönetiminde Takdir Yetkisi - Tataroğlu, Muhittin

Kamu Yönetiminde Takdir Yetkisi

Muhittin Tataroğlu

Yayınevi: Alfa Aktüel

Yayın tarihi: 05/2007

ISBN: 9789752531208

Türkçe | 292 Sayfa | 13,5 x 20 cm

Tür: Siyaset Bilimi

  • 24,65 TL
  • 29,00 TL

Kamu, bürokrasileri, kendilerine verilen görevleri yerine getirebilmek, kanunları uygulayabilmek ve karşılaştığı birbi­rinden farklı sorunları çözebilmek için bazı serbestilere ihtiyaç duyarlar. Genellikle bu yetki bürokrasini takdir yetkisi olarak tanımlanır.
En detaylı düzenlenmiş hukuk kuralları dahi, kamu bü­rokrasilerinin içinde yaşadığı sosyal çevrenin tüm unsurlarını ve değişim sürecini belirleyemezler. Mükemmel düzenlenmiş kanunlar bile sosyal çevrenin devamlı değişim sürecinde ol­ması sebebiyle, düzenlendiği andan itibaren eskimeye başlar. Bu bakımdan kanunlarda öngörülmeyen durumlar karşısında bürokrasilerin çıkar yol bulabilmeleri, takdir yetkisine sahip ol­masına bağlıdır.Öte yandan kanunlarda olası her durum belir­lenmiş olsa bile bürokrasilerin ne zaman nerede ve nasıl bir yol izleyeceği önceden belirlenemez. Bu bakımdan takdir yetkisi, yaşamsal bir unsur olarak ortaya çıkmaktadır.
İçinde bulunduğumuz bilgi iletişim çağı, toplumu tüm boyutlarıyla ve çok hızlı bir değişim sürecinin içine sokmuştur. Toplumların teknolojik, ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel ol­mak üzere tüm boyutları dramatik bir hızla değişmektedir. Bu değişim sürecini ise ne öngörülebilmesi ve de kontrol edilmesi mümkündür. Teknolojinin kamu yönetimi kurumlarına yayıl­ması ve kamu yönetimini de değişim sürecine sokması, ciddi sonuçlar yaratacak bir gelişmedir. Bu değişim sürecinde bürok­ratik kurumlar da yapısal ve işlevsel bir değişime girmiştir.Demokratik hukuk devletinde kilit önemde olan bürok­ratların takdir yetkisi de bu değişimden etkilenmektedir ve bu etkilenmenin ciddi sonuçlar yarattığını gözlemlemek mümkün­dür. Bununla birlikte Türk kamu yönetimi literatüründe takdir yetkisi ile ilgili çalışmalar oldukça az ve yetersizdir. Bu bakım­dan içine girilen yeni bilgi çağında takdir yetkisinin nasıl etki­lendiğini incelemek önemlidir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı