%30
Kardeşlik : Hür Masonlar Modern Dünyayı Nasıl Şekillendirdi? - Dickie, John

Kardeşlik : Hür Masonlar Modern Dünyayı Nasıl Şekillendirdi?

John Dickie

Yayınevi: Kronik

Yayın tarihi: 04/2023

ISBN: 9786256989467

Çevirmen : Mehmet Şengöçmen

Karton Kapak | Türkçe | 576 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Politika - Dünya

  • 157,50 TL

 MODERN TOPLUMUN EN ETKİLİ VE EN YANLIŞ BİLİNEN GİZLİ TOPLULUKLARINDAN HÜR MASONLARIN BÜYÜLEYİCİ VE GERÇEK TARİHİ!
 
“Harika bir anlatım… John Dickie efsaneyi tarihe çevirmiş.”  The Economist

“Bulgularına itiraz edilemez şekilde araştırılmış ve son derece keyif verici bir kitap.” The Wall Street Journal
 
Londra’da 1717 yılında, erkekleri birbirlerine kardeşlik bağıyla bağlamak amacıyla kurulan hür masonluk o kadar bağımlılık yapıcıydı ki 20 sene içinde dünyaya yayıldı. Her şeye nüfuz eder hâle geldi. Masonluk, George Washington’ın liderliğinde yeni oluşan Amerikan ulusu için bir öğreti hâline geldi. Mason ağları Britanya İmparatorluğu’nu bir arada tuttu. Napoléon Devri’nde mason kardeşliği önce otoriter devletin bir aleti, sonraysa devrimci komplolar için bir kılıf oldu. Hem Mormon kilisesi hem de Sicilya mafyası kökenini hür masonluğa borçluydu. John Dickie bu bilinmezlikleri ve gizleri kadar etkileriyle de meşhur topluluğun tarihini yazıyor.
Aynı zamanda Masonlar nüfuzlu oldukları kadar korkutuculardı da. Mason locaları Katolik kilisesine göre şeytana tapanların ini, Hitler, Mussolini ve Franco gibi diktatörlere göreyse pasifizm, sosyalizm ve Yahudi nüfuzu saçan yerlerdi. Dickie bu sansasyonel birliği hem iğneleyici bir üslup hem de bir tarihçinin soğukkanlı akıl yürütme becerisiyle ele alıyor.
Kardeşlik’in satırları arasında Winston Churchill ile Walt Disney, Wolfgang Mozart ile Shaquille O’Neal, Benjamin Franklin ile Buzz Aldrin, Rudyard Kipling ile Jön Türkler bir araya geliyor. Kitap, çoğu bölümü âdeta bir macera romanını andıran sayfalarıyla hür masonluğa dair bilgilendirici, büyüleyici ve çoğunlukla çok keyifli bir anlatım benimsiyor. Kısa süre önce açılmış İngilizce arşivlerden faydalanarak hür masonların tarihini daha önce yazılmamış biçimde kaleme alıyor. Modern toplumu şekillendirmekle kalmayan bu hareketin dünya genelindeki yaklaşık altı milyon üyesiyle günümüzde hâlâ hatırı sayılır bir etkiye sahip olduğunu da gösteriyor.
Kronik Kitap Gizli Teşkilatlar Serisi’nin yeni kitabı Kardeşlik: Hür Masonlar Modern Dünyayı Nasıl Şekillendirdi? dünyanın en meşhur ve en yanlış anlaşılmış gizli kardeşliğinin gölgeler arkasında kalan tarihini ortaya koyan büyüleyici bir keşif gezisi sunuyor.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015