Kas İskelet Sistemi Değerlendirilmesi - Gross, Jeffrey M.

Kas İskelet Sistemi Değerlendirilmesi

Jeffrey M. Gross

Yayınevi: İstanbul Medikal

ISBN: 9786059528863

Çevirmen : Arzu Razak Özdinçler

Türkçe | 446 Sayfa |

Kas-İskelet Sistemi Değerlendirmesi kitabı, fizik muayene tekniklerinde, hem öğretim metni hem de genel referans olarak kullanılacaktır. Bu kitap, bir fiziatrist, ortopedik cerrah ve fizyoterapistin ortak yazarlık çabalarını temsil eder ve herhangi bir uzmanlık alanının tercihlerini yansıtan profesyonel önyargılardan bağımsız olarak bilgileri açık ve öz bir biçimde sunar. Bu durumun önemi, her bir anatomik bölge anlatılırken ve değerlendirme şekillenmeye başladıkça daha çok ortaya çıkacaktır. Her bölu¨mde, muayene sırasında en sık karşılaşılan veya dikkat çekilmek istenen anormallikler bulunmaktadır.
Kitap; omurga ve pelvis, u¨st ekstremite ve alt ekstremite dahil olmak u¨zere bölgesel anatomik kesitler halinde du¨zenlenmiştir. Kitap, kas-iskelet sisteminin yapılarını tanımlayan ve Kas-İskelet Sistemi Değerlendirmesi’nin temel kavramlarını ve bölu¨mlerini tartışan iki bölu¨mle başlamaktadır. Son bölu¨mde ise, yu¨ru¨yu¨ş incelenmiştir.
Fiziksel Muayene ile İlgili Temel Kavramlar başlıklı 2. Bölu¨mde, okuyucuya inspeksiyonla başlayıp palpasyonla biten bir muayene çerçevesi kazandırılmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte, her bölu¨mde palpasyon, gözlem ve subjektif değerlendirmeyi izler ve diğer başlıkların hepsinden önce gelir. Bu özellikle yapılmıştır. Her bir anatomik bölgeyi ve o bölgeye özel anatomik yapılarını mu¨mku¨n olan en kısa su¨rede her bölu¨mde tartışmak önemlidir. Bu, tekrarlamayı önleyecek, okuyucuya her bölu¨mu¨n başında anatomi bilgisi verecek ve okuyucunun değerlendirmenin sonraki bölu¨mlerini okurken her yapıyı görselleştirmesini sağlayacaktır. Umuyoruz ki, bu durum anatomi bilgisini pekiştirecek ve anatomiyi fonksiyonla, fonksiyonu da değerlendirmenin bulgularıyla kaynaştıracaktır.
Her bölu¨m, birçoğu iki renkli orijinal çizimlerden oluşur. Bunlar, her bir değerlendirme tekniğin nasıl uygulayacağınızın net göru¨ntu¨lerini sağlar. Radyolojik anatomi konusunda okuyucuya yardım etmek için 32 adet X-ray ve MRI göru¨ntu¨su¨ dahil edilmiştir. Paradigmalar ve tablolar, okuyucunun, her inceleme tekniğinin ‘nasıl’ ını ve ‘neden’ ini anlamasına yardımcı olacak ek bilgiler sağlar.
Kas-İskelet Sistemi Değerlendirmesi kitabının kılavuz ve referans olarak kullanılmasıyla, okuyucu, temel muayeneyi yapabilecek ve yaygın göru¨len anormallikleri ve bu anormalliklerin patolojik önemini anlayabilecektir.
Okuyucularımızın kas-iskelet sisteminin bileşenleri, yapısı ve işlevi arasındaki yakın ilişkiyi kavrama becerisini kazanacaklarını umuyoruz.
Bu anlayış daha sonra herhangi bir okuyucunun her bir hasta için doğru teşhis ve başarılı bir tedavi planı yapmasını sağlayacaktır.

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı