Kayıp Topraklar : Ortadoğuda Türk Askeri - Artuner, Burak

Kayıp Topraklar : Ortadoğu'da Türk Askeri

Burak Artuner

Yayınevi: Truva

Yayın tarihi: 06/2005

ISBN: 9789756237465

Türkçe | 332 Sayfa |

Tür: Modern Türkiye Tarihi

Asırlar boyunca Arap dünyasının hamiliğini üstlenen Osmanlı Devleti ne zaman ki yıkıldı, Arap ülkeleri "kopan bir tespihin taneleri gibi" dağıldı. Bugün Irak işgal; Filistin, Suriye, Libya ve diğerleri kıskaç altında. Peki bu yola nasıl girildi? İşte bu kitapta, Türkleri arkadan vururken, kendi sonlarını da hazırladıklarını bilmeyen figüranların ihanetleriyle, bu oyun içinde yitirilen yüz binlerce askerimizin fedakarlık öyküsünü bulacaksınız. Kendilerini para karşılığı güçlü devletlere satan Arap şeyhlerinin, tüm Arap halkını temsil etmediğini örnekleriyle göreceksiniz.

Mustafa Kemal'in Bingazi'de yaptığı konuşmayı Fransız sefir ülkesine nasıl rapor etti? Türk teğmenin azarladığı Arap şeyhi hangi ülkeyi kurdu? İsmet İnönü'nün bir Türk esiri yıllar önce elinden kurtaramadığı Yemenli şeyhten aldığı garip intikam… Irak'ta, işgalci İngilizlere karşı direnişi örgütleyen Türk komutan… İsviçre'deki kolejini bırakıp gönüllü olarak çöle giden bir subayın yaşadıkları… Irak'ta Türklere kol kanat geren bir Arap şeyhe, Mustafa Kemal'in vefası… Türk askerlerini kesilmekten kurtaran Arap kadınların göz yaşartan fedakarlığı… Mehmet Akif'in çöldeki gizli görevi… Enver Paşa'nın 18 yaşında Fizan'a yolladığı bir teğmenin macerası… İngiliz çizmesi altında kalmaktansa peygamberin türbesini havaya uçurmayı planlayan Türk komutan… Ürdün Kralı Abdullah'ın büyük dedesinin Osmanlı'ya ihaneti ve ölüm döşeğindeki pişmanlık itirafı… Cemal Paşa'nın sürgün ettiği bir Yahudi gencin İsrail'in kurulmasındaki rolü… Arabistanlı Lawrence'ın Arapları kandırışı ve ölümünden 50 yıl sonra mezarına bırakılan bir notta Arapların yazdıkları… Türk askerlerinin Kudüs'e vedası ve Gazze'de yazılan destan… Çölü kanlarıyla sulayan isimsiz kahramanlar…

Bunlar gibi birçok gerçek bu kitapla birlikte tarihin sisli perdesi ardından sıyrılacak. Bir solukta okuyacağınız bu kitaptan sonra Türk-Arap ilişkileri ile büyük devletlerin aynı topraklarda oynadığı oyunlara farklı bir gözle bakacaksınız.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı