%21
Keder - Beleva, Yordanka

”Bu Ürün Çok Satanlarda”

Keder

Yordanka Beleva

Yayınevi: Metis

Yayın tarihi: 05/2024

ISBN: 9786053163206

Çevirmen : Hasine Şen Karadeniz

Karton Kapak | Türkçe | 96 Sayfa | 13 x 19,5 cm

Tür: ROMAN- ÖYKÜ

  • 85,32 TL

Evlenmemişler, çünkü bir yılları eksikmiş. Tam olarak bu kelimeyi kullandı. Eksik. Tıpkı börek için yirmi sekiz stotinka veya ev için iki milyon eksiğinizin olması gibi. Tıpkı aniden aklınıza tatlı yapmak estiğinde, bazen un veya başka bir malzemenin eksik olması gibi. Ama bu aniden akla gelen bir şey değilmiş. Bu düğünü planlanmışlar. Bir yıl sonrası için. Sonra o yıla bir şey olmuş. Onu bir şey içine çekmiş. Kışla mı, hapishane mi, ya da başka şehre tayin. Eksik yıl, peşinden tuhaf bir zamanı sürüklemiş. Böylece bugün hem geliyormuş, hem gelmiyormuş. Ve tüm günler böyleymiş. Eksi bir gün, eksi bir yıl, eksi sonraki yıl, eksi bir hayat.”
Kelime ve kavramlarla oyun hamuru gibi oynamayı seven Bulgar şair ve yazar Yordanka Beleva’nın yirmi kısa öyküsünden oluşan bu kitap, inceliğinden beklenmeyecek bir zenginlik barındırıyor. Bu zenginlik yazarın sıradışı bakışından olduğu kadar, tekrar tekrar okunmayı, üzerinde düşünülmeyi talep eden, düşünüldükçe katman kazanan cümlelerinden de kaynaklanıyor. Hüzün notalarıyla bezeli, ince bir mizahın satır aralarından göz kırptığı bu yaratıcı öyküleri okurlarımızla paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.
YAZAR HAKKINDA: 1977 yılında Bulgaristan’ın Tervel kasabasında doğan Yordanka Beleva, Bulgar Filolojisi ve ardından Kütüphane Yönetimi eğitimi aldı, Kütüphanecilik ve Bilgi Bilimleri alanında doktora yaptı. Edebiyat serüvenine 2002’de yayımlanan ilk şiir kitabı Penyoari i ladii (Sabahlıklar ve Kayıklar) ile başlayan Beleva ardından iki şiir kitabı daha yayımladı: İ (O, 2012) ve Propusnatiyat moment (Kaçırılan An, 2017). Öyküleriyle de dikkat çeken Beleva’nın, Keder (2018) dışında üç öykü kitabı daha bulunuyor: Nadmorskata visoçina na lyubovta (Aşkın Rakımı, 2011), Klyuçove (Anahtarlar, 2015), Taralejite izlizat prez noştta (Kirpiler Geceleri Çıkar, 2022). Şiir ve öyküleri birçok ulusal ödüle layık görülen ve İngilizce, Almanca, Fransızca, Hırvatça, Arapça, İtalyanca, İspanyolca ve Makedoncaya çevrilen Beleva halen Sofya’da yaşıyor.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015