Kemalizm ile Bütünleşen Alevilik - Merdanoğlu, Hüsnü

Kemalizm ile Bütünleşen Alevilik

Hüsnü Merdanoğlu

Yayınevi: Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk

Yayın tarihi: 09/2009

ISBN: 9786056063220

Türkçe | 286 Sayfa | 15 x 22 cm.

Tür: Modern Türkiye Tarihi  |  Din / Genel

Devşirme yöneticilerin güdümünde olan Osmanlı İmparatorluğu'nca dışlanan, hatta değişik bahanelerle kırıma uğrayan Aleviler, hoş görüsüzlüğün ve hiç hak etmedikleri iftiraların yarattığı toplumsal -siyasal ortamdan korunmak için, Cumhuriyet dönemine dek olabildiğince, kimliklerini ve ibadetlerini gizlemek zorunda kalmışlardır.

Mustafa Kemal Paşa'nın öncülüğünde kurulan Kuvay-ı Milliye örgütünde, bütün yurtseverlerle birlikte buluşan Aleviler, Ulusal Kurtuluş Savaşı'ndan sonra gerçekleştirilen Büyük Türk Devrimi'nde beklentilerini bularak, Kemalizm ile bütünleşmişlerdir.

Örtülü bir plan doğrultusunda, Kemalist ilkelerin her geçen gün ülke yönetiminden uzaklaştırılması, özellikle Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üye olma girişimleri başlamında verilen ödünler sürecinde, öz be öz Türk unsurlarını "azınlık" olarak gösterme gayretleri, son yıllarda yoğunlaşmıştır. Böylece; sözde "hak ve özgürlük" adı altında, ülkemizin bölünmesini hedefleyen Sevr koşulları yeniden hortlatılmak istenmektedir. Bu duruma; sözde değil özde Kemalist ilkelere bağlı olan Alevi yurttaşlarımızı uyarlamak isteyen egemen güçler, Alevilerin, Kemalizm ve Atatürk ile bağlantılarını koparmak için, çeşitli girişimleri, yayınları ve tartışmaları yaygınlaştırmışlardır.

Yunus Emre'nin, "Yaradılanı severim, yaradandan ötürü" dizelerinde dile getirdiği üzere, Aleviler; Tanrı sevgisini, insan sevgisi ile örtüştürmüşler, bu örtüşmeyi, insan onuruna en çok yaraşır ilkeler içeren Kemalist Büyük Türk Devrimi ile de bütünleştirmişlerdir. İnanç içeriği; yurt sevgisi ile donanımlı olan Aleviliğin, tarihin derinliklerinden gelen ve birçok Alevinin bile bilmediği özellikleri ve Türkiye Cumhuriyeti ile bütünleşme süreci, bu kitapta belgeler ışığında aydınlatılmaya çalışılmıştır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı