%26
Kentsel Heterotopya : Özgürleşme Mekanı Olarak Eşikler Kentine Doğru - Stavrides, Stavros

Kentsel Heterotopya : Özgürleşme Mekanı Olarak Eşikler Kentine Doğru

Stavros Stavrides

Yayınevi: Sel

Yayın tarihi: 09/2016

ISBN: 9789755708157

Çevirmen : Ali Karatay

Karton Kapak | Türkçe | 232 Sayfa |

Tür: Kent, Yerel Yönetim

  • 122,10 TL

Stavros Stavrides’ten gündelik yaşamımızı çepeçevre saran kent deneyimini ve mücadelesini yeniden düşünmek için ufuk açıcı bir çalışma: Kentsel Heterotopya.
Metropolün yapılanışındaki güncel etkenlerden istisna durumlarına, Walter Benjamin’in flanöründen çeşitli kent metaforlarına, ötekiyle kurulan ilişkilerdeki teatrallikten Foucault’nun iktidar çözümlemelerinin mekânsal boyutlarına uzanan Stavrides, yalnızca teorik incelemelerle de yetinmiyor. Kentte başka mekânsal imkânların boy verdiği heterotopya deneyimleri bağlamında Zapatistalar ve Atina’daki Aralık ayaklanması gibi güncel politik konulara dair de müdahalelerde bulunuyor. Kitabın Türkçe edisyonu için kaleme aldığı sonsözde Stavrides’in Gezi Parkı direnişi bağlamında sorduğu soru üzerinde düşünmenin, günümüzdeki boğucu kapitalist kent deneyiminin alternatiflerini tahayyül etmek açısından önemli olduğunu düşünüyoruz:
“Acaba eşikler kenti, geleceği kolektif olarak yaratma sürecindeki farklı ama açık kimlikler arasında yürütülen müzakerelere dayalı bir özgürleşme projesinin mekânsal karşılığı haline gelebilir mi?”

STAVROS STAVRIDES, Atina Ulusal Teknik Üniversitesi’nde doçent doktor olarak çalışmaktadır. Burada lisans düzeyinde sosyal konutlandırma, lisansüstü düzeyinde ise metropol deneyiminin anlamı üzerine dersler vermektedir.
Çalışmalarında özgürleştirici mekânsal pratiklere ve kentsel müşterekleştirmeye odaklanan Stavrides’in “Mekânla Kurulan Sembolik İlişki” (1990), “Reklamcılık ve Mekânın Anlamı” (1996), “Şeylerin Dokusu” (E. Cotsou ile birlikte, 1996), “Ekran-Olarak-Kentten Sahne-Olarak-Kente” (2002, Atina Ulusal Kitap Ödülü), “Askıya Alınmış Başkalık Mekânları” (2010) gibi mekân teorisi üzerine Yunancada yayımlanmış kitapları ve pek çok makalesi vardır. Yazarın Common Space: The City As Commons (Chicago University Press, 2016) isimli kitabı da yayın programımızdadır.

 

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015