Kıyamet Risalesi - Tufan, Arif

Kıyamet Risalesi

Arif Tufan

Yayınevi: Murat Kitabevi

Yayın tarihi: 08/2014

ISBN: 9786054676521

Türkçe | 160 Sayfa | 13 x 19 cm

Tür: Din / İslamiyet

Kıyamet Risalesi İslam gibi bir deryayı çatlak bir testiye sığdırmaya çalışanlara tepki mahiyetindedir. Tartışma konularında Kur'an, Mesnevi ve Makalat ile Risaletü'n-Nushiye Nutuk, Nehc'ül-Belağa gibi eserlerle unutulan hakikatleri hatırlatıp eleştirilerimizi şahsilikten çıkarıp evrensel din gerçekleri ile açıklayarak Risale-i Nur'un mugayir kısımlarını saygı gereğini yıkmadan teşrih etmek niyetindeyiz.

Kıyamet Risalesinin inceleme alanında İslam maneviyatı altında tartışılması gereken konular şahsi yorumlamalardan ve savlar kaçınarak ele alındı. Çünkü Kıyamet Risalesinin naçizane müellifinin şahsi görüşünden ziyade alakadar olunması gereken konu Kur'an, Mesnevi, Nehc'ül-Belağa, Makalat ve Risaletü'n-Nushiye gibi hakikat yoluna ışık tutan meharetli eserlerin İslam manasına karşın Risalelerde bahsi geçen bazı bölümlerin mübayenetidir.

Kıyamet Risalesi konularında şekil itibari ile ilk olarak Risale-i Nur'un teşrih edilmesi gereken kısımlarına Risale-i Nur'daki orijinal biçiminde alıntı olarak yer verildi. Devamında bu bölümler her okuyucunun anlayacağı biçimde sadeleştirildi ve ardına eklendi; anlam kaymasına sebep olmamak için, genel olarak sadece kelimeler çevrildi(bu yüzden cümle bozuklukları olabilir ama Risalelerdeki anlamları korunarak aktarıldı.) ve bugünün yurttaşlarının anlayacağı şekilde sunuldu. Yorumlar kısa tutuldu, gereksiz sözler kesildi. Kur'an, Mesnevi, Nutuk, Makalat Risaletü'n-Nushiye ve Hz. Ali'nin sözlerinin toplandığı Nehc'ül-Belağadan alıntılara da yer verildi ki konu edilen İslam hakikatleri ile ilgili tevafuk ve tenakuzlar Üstadların görüşlerine göre tartışılabilsin. Kitabın en başında Mesneviden padişah ve vezirinin hikâyesi ekledik çünkü Organizasyonun kaynak olarak kullandığı temiz yürekli kardeşlerimize karşı kurduğu oyunu ve dimağımıza yıllardır ince ince işledikleri destabilize çalışmalarını anlayabilmemiz için Üstadımız Mevlana'nın çok manalı bir kıssasıdır.

Konu edilen mukayeselerimiz herhangi bir kimsenin fani şahsına değil, yaşayan fikirlere ve çarpık bir sistemin dinamiklerine hitap etmektedir. İçlerindeki iyi niyetli kardeşlerimiz ayırt etmek için Organizasyon ismini ile hitab ettiğimiz, para ve güç ile kurulan bu sistemin doktrinlerine karşı kaynağımız ne olursa olsun sistemin muhterisleri karşısında bu düşüncelerimiz Nemrut'un zulüm ateşine bir damla su ile meydan okuyan karınca kadardır. 

Heva ve heves peşinde koşan hedonistlerin geçim kaynağı olarak kullandıkları gençler ve çarpık kuramları ile işleyen sisteme karşı durabilmenin tek yolu; Mesnevi, Risaletü'n-Nushiye ve bunlar gibi unutulmaya yüz tutmuş çoğu eseri topluma kazandırarak ecdadımızı dünyaya hükümdar yapmış olan Kur'an maneviyatını, edep anlayışını ve ilmini rehber edinmektir.

(Tanıtım Bülteninden)

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı