Klasik Arap Literatürü - Goldziher, Ignace

Klasik Arap Literatürü

Ignace Goldziher

Yayınevi: Vadi

ISBN: 9786055830052

Türkçe | 256 Sayfa | 14 x 21,5 cm.

Tür: Edebiyat İncelemesi

Ignace Goldziher (1850-1921) Macaristan / Budaşte Üniversitesinde Sami dilleri ve Edebiyatları profesörü olup İslam araştırmalarını ilk başlatan akademisyen olmuştu.

 

Ignace Goldziher 1908 yılında, daha önce Osmanlı İmparatorluğunun eyaletleri olup aynı yıl Avusturya-Macaristan Krallığına katılan Bosna-Hersek eyaletlerindeki Müslüman okulları için bir Arap Edebiyatı tarihi ders kitabı yazmakla görevlendirilmişti.

 

Bu görevini aynı yıl 'Az Arab irodalom rövid törtenede' (Kısa Arap Literatürü Tarihi) başlığındaki bu kitabı Macarca yazarak yerine getirmişti. Bu eser 1909 yılında ise Hırvatçaya çevrilerek Saraybosna'da basılmış ve Bosna-Hersek'in Sünni ilahiyatçıları tarafından da kabul gördüğünden her iki eyalette de düzenli olarak okutulmuştur. İkinci Dünya savaşının hemen öncesinde de öğrencisi olan Joseph De Somogyi tarafından Macarca'dan İngilizce'ye çevrilmiş fakat ancak 1957 yılında yayınlanarak Hindistan'ın Müslüman okullarında da okutulmuştur.

 

1993 yılında ise Prof. Dr. Azmi Yüksel ve Prof. Dr. Rahmi Er tarafından İngilizce'den Türkçe'ye çevrilerek firmamız yayınları arasında yayınlanmıştır.

 

Kolonyal dönemin mirası olmasına rağmen eser Arap literatürü alanında klasik nitelemesini hak edecek bir bilimsel perspektife sahiptir. 'Klasik Arap Literatürü' Arap Baharının yaşandığı günümüzde herkesin ilgisini çekecek bir mahiyet arzetmektedir.

Klasik Arap Literatürü için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2018 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı