Kültür Çatışmasında Kürtler - Tori,

Kültür Çatışmasında Kürtler

Tori

Yayınevi: Doz

Yayın tarihi: 09/2009

ISBN: 9789944227513

Türkçe | 200 Sayfa |

Tür: Azınlık-Etnik

Kürt kültürü, göçle Yukarı Mezopotamya'nın çeşitli bölgelerine gelerek yerleşen Ari halkın yarattığı türdeş kültürdür. Bu kültürün başlangıç tarihi, düşüncenin sanatın özü ile birleştiği Paleolitik çağın başlangıcıdır.

Başlangıçta komünal yönetimde yapılanan Kürt kökeni Ari halk, mülkiyetin özelleşmesi ile aşiret yapılanmasına gitmiştir. Ancak Arabistan çöllerinden göçle Sümer ülkesinin kuzeyine gelerek yerleşen Akkadlar, tarihi süreç içinde Sümer ve Elam halklarını Samileştirmiştir. Kuzeylerindeki Ari halkı kültürlerinin etkisine almak, onları da Samileştirmek için sürekli ve güçlü saldırılarda bulunmuşlardır. Ari halk bu kültüre tepki göstermiş, Akkad, Babil, Assur devletlerini tarih sahnesinden silmiştir.

Son Ari konfederasyonu yıkıldıktan sonra, konfederasyon birliğinde olan Ari gruplar, grup niteliklerini yitirmiş, Kürt adında birleşmişlerdir. Bundan sonradır ki Kürt ülkesi çeşitli halkların, son olarak Arapların istilasına uğramıştır. Arap istilası döneminde Kürtler islam inancını benimsemiş, ümmetçilik etkisine alınmış, bununla Araplaştırılmak istenmiştir.

Kürtler, Osmanlı yönetiminde, imparatorluğu oluşturan unsurlarla Osmanlılık üst kimliğinde, Türkiye Cumhuriyeti yönetiminde ise Türklük üst kimliğinde yaratılmak istenen türdeş kimlikte eritilmek istenmektedir. Tanıtım Yazısı'ndan

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı