%10
Kültürel Dini Farklılık ve Ebu Hanife - Arıcan, Musa Kazım

Kültürel Dini Farklılık ve Ebu Hanife

Musa Kazım Arıcan

Yayınevi: Hece

Yayın tarihi: 02/2015

ISBN: 9786059954662

Türkçe | 184 Sayfa | 13 x 20 cm

Tür: Din / İslamiyet

  • 18,00 TL
  • 20,00 TL

Musa Kazım Arıcan

 

İnsanlığın yeryu¨zu¨ndeki en anlamlı etkinliği, kendi varoluşuna bir anlam arayışıdır.  Mu¨slu¨manlar, tarih boyunca Hakikat’in ne olduğunu ve Hakikat’in Bilgisi’ne nasıl ulaşılabileceğini araştırırken, çoklu veya çoğulcu bir du¨şu¨nce geliştirdiler. Bu bakımdan, İslâm du¨şu¨ncesi tekil ve monolitik değil, çoklu veya çoğulcu ve farklılığa dayalı bir çeşitliliktir. İbn Arabî ile İbn Teymiyye, Gazâlî ile İbn Ru¨şd arasındaki felsefî ve irfanî ihtilafları okuduğumuzda bunu açıkça göru¨ru¨z.

 İmâm-ı Âzam Ebû Hanîfe de, İslâm du¨nyasında meydana gelen siyasî, fikrî ve itikadî zu¨mreleşmeler sonunda Kur’an-ı Kerim’e ve ona aykırı olmayan sahih hadislere dayanıp İslâm akaidini belirlemeye çalışan erken devir mu¨tefekkirlerinin başında yer almıştır. Bu nedenle Ebû Hanîfe bu çalışmanın ana teması olmuştur. O, fıkıhtan hadise, kelamdan tasavvufa kadar çok yönlu¨ bir du¨şu¨nu¨rdu¨r. Ebû Hanîfe İslâm du¨nyası için önemli olduğu kadar Tu¨rk du¨nyası için akîdede, fıkıhta vs. ayrı bir öneme sahiptir.

 Çalışmada Ebû Hanîfe’nin du¨şu¨nce du¨nyasını ele alarak işe başlanmıştır. Ardından Ebû Hanîfe örneğinde, İslâm ve öteki dinler, hak din, vahiy, dinî mutlaklık, doğruluk, kurtuluş, ulûhiyet, peygamberlik ve son peygamber gibi konular yanında; dinî tekelcilik ve dinde tekelcilik/dinde dışlayıcılık (tekfîr), dinî kapsayıcılık ve dinde kapsayıcılık, dinî çoğulculuk ve dinde çoğulculuk, sosyal ve ku¨ltu¨rel çoğulculuk, son olarak da Ebû Hanîfe’nin du¨şu¨ncelerinin gu¨nu¨mu¨z açısından değeri ele alınmaya çalışılmıştır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı