%10
Kur’an ve Hıristiyanlar : Hicri İlk Üç Asırda Arap-Süryani Hıristiyanların Eserlerinde Kuran - Gökbel, Abdullah Rıdvan

Kur’an ve Hıristiyanlar : Hicri İlk Üç Asırda Arap-Süryani Hıristiyanların Eserlerinde Kur'an

Abdullah Rıdvan Gökbel

Yayınevi: Eski Yeni Yayınları

Yayın tarihi: 04/2020

ISBN: 9786055978846

Türkçe | 144 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Dinler Tarihi

  • 30,60 TL

Hicrî ilk üç asırda (VII-IX. yüzyıl) Suriye, Filistin ve Irak coğrafyasında yaşamış olan Arap-Süryânî Hıristiyan yazarlarına ve onların eserlerindeki Kur’ânî ifadelere yapılan referanslara odaklanan bu çalışma; Kur’ân’ın söz konusu yazarlar tarafından nasıl anlaşıldığını ve yazdıkları eserlerde nasıl ve niçin kullanıldığını ortaya koymayı amaçlamaktadır.

Bu çalışmada, hicrî ilk üç asırda Müslümanlar ile girdiği tartışmalarda ön plana çıkan dokuz Arap Hıristiyan bilgin tespit edilmiştir. İslam’a karşı reddiye literatürünün ilk nüvelerini oluşturan söz konusu Arap-Süryânî Hıristiyanların eserlerinde Kur’ânî ifadeleri, hem İslam’ı ve Kur’ân’ı eleştirmek hem de söz konusu yazarların kendi inançlarını temellendirmek gibi farklı amaçlar doğrultusunda, kullandıkları görülmüştür. Tespit edilen Hıristiyan bilginlerin Yunanca, Süryânîce ve Arapça dillerinde kaleme aldıkları eserlerinde Kur’anî ifadelere yaptıkları atıflardan, Kur’an’dan bir şekilde haberdar oldukları anlaşılmakla beraber, tam olarak Kur’an metnine sadık olmadıkları hatta bazı yerlerde açıkça spekülasyon yaptıkları çalışmanın ortaya koyduğu bulgular arasındadır.

İslam’a karşı reddiye geleneğinin ilk nüvelerini oluşturan dokuz Arap-Süryânî Hıristiyan yazar hakkında, bu şahısları kronolojik sırayla Kur’an ayetlerine yaklaşımları açısından, aralarındaki ilişkileri ve süreklilikleri takip eden bir çalışmanın bu zamana kadar yapılmamış olması elinizdeki kitabı önemli kılan bir diğer husustur.

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı