%26
Kürdistan ve Eski Ninovada Bir Yaşamöyküsü : Aşağı Dicle’den Bağdat’a Bir Yolculuk Şiraz ile Persep - Rich, Claudius James

Kürdistan ve Eski Ninova'da Bir Yaşamöyküsü : Aşağı Dicle’den Bağdat’a Bir Yolculuk Şiraz ile Persep

Claudius James Rich

Yayınevi: Avesta

Yayın tarihi: 01/2019

ISBN: 9786052246238

Çevirmen : Arif Karabağ

Türkçe | 504 Sayfa | 21.5 x 13.5 cm

Tür: Azınlık-Etnik

  • 39,96 TL
  • 54,00 TL

Kürtler ve Yakındoğu’ya ilişkin en önemli kaynaklardan biri olan Claudius James Rich’in iki ciltlik “Aşağı Dicle’den Bağdat’a bir yolculuk - Şiraz ile Persepolis’i ziyaret, Kürdistan ve Eski Ninova’da bir yaşamöyküsü” adlı eseri artık Türkçede. Arif Karabağ tarafından çevrilen kitap tek cilt olarak yayımlandı.
Claudius James Rich Babil’de ilk araştırmaları gerçekleştirerek
Mezopotamya’daki arkeolojik çalışmaların başlamasına öncülük etmiştir. 1803-1807 arasında Yakın ve Ortadoğu’da geziler yaptı. 1808’de İngiliz Doğu Hint Şirketi’nin Bağdat temsilciliğine atandı. Bu görevini sürdürürken 1811’de Antik Babil kentinde ilk araştırmaları gerçekleştirdi. Çiviyazılı tuğlalar, tabletler ve mühürlerden oluşan büyük bir koleksiyon oluşturdu. Çalışmalarının sonuçlarını içeren yapıtları çok sayıda okurun ilgisini bu ülkelere çekti.
Claudius James Rich ve kitabı hakkında dostu J. Walker’ın yazdıkları tuvalde canlanan bir tarih ve coğrafya değildir sadece; dilin gücüne, dinin erdemine, folklorun zenginliğine ve sınırların ötesine yaslanan milletlerin kaderi ve karakteridir aynı zamanda: “Sayfalar, güzide bir insanın başka bir ülkede yaptığı ayrıntılı seyahati anlatıyor. Onlar, yeni ve güçlü bir ifadeyle Kürdistan’ın coğrafyasını belirliyor ve burada yaşayanların hayat tarzını anlatıyor. Şimdi tahkik edilen belli coğrafi noktalar, sadece Kürdistan’ın farklı bölgelerinin değil, aynı zamanda Asya’nın bu bölgesindeki kendine özgü insan tipleri olan yaşamsal coğrafya alanlarının sınırlarını da belirlemeye yardım edecektir. Sayın Rich kurşun kalemle mürekkepli kalemin birleşik güçleriyle ve bunlara bilimsel çalışmanın eklenmesiyle, daha önce Asya’nın diğer bir parçası için çok eksik bir biçimde yapılan en iyi haritalarımızda bile, sadece bir belirsizlik yığını olarak gösterilen Kürdistan’ın bir eksiğini tamamladı. Bu yeniliğin verdiği şeref ona ve onun ülkesine aittir.”
Aşağı Dicle’den Bağdat’a bir yolculuk - Şiraz ile Persepolis’i ziyaret

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı