Küresel Ekonomide Yeni Kölelik : Kullanılıp Atılanlar - Bales, Kevin

Küresel Ekonomide Yeni Kölelik : Kullanılıp Atılanlar

Kevin Bales

Yayınevi: Çitlembik

Yayın tarihi: 12/2002

ISBN: 9789756663202

Çevirmen : Pınar Öğünç

Türkçe | 317 Sayfa |

Tür: Küreselleşme

Bugün dünyamızda 27 milyon köle bulunuyor.

Yeryüzünde köleliğin kalkmadığına inanmak neredeyse imkansız. Pekçoğumuz için kölelik, tarihin sayfalarına gömüldü. Oysa bugün kölelik dil,din ırk, sınır tanımıyor ve tüm acımasızlığı ile insanların en temel haklarını ellerinden alıyor.

"Kullanılıp Atılanlar" kitabıyla Kevin Bales, büyük şirketlerin gelişmemiş ülkelerindeki fabrikalarında aşırı düşük maaş ile çalıştırılan işçilerden söz etmiyor. Bales, yasa mahkemelerinin ardından zincirlere vurulmuş şiddetle köleleştirilmiş insanlardan, gerçek kölelelerden söz ediyor.

Beş ülkede yaptığı saha araştırmaları ile şahsen tanık olduğu köleliğin yeni formunuda gözler önüne seriyor. Artan nüfus oranları, sömürgeci ekonomik küreselleşme ve modern tarım yöntemlerinin yaygınlaşmasıyla köleliğin büründüğü bu yeni formda köleler, sahipleri tarafından kısa vadeli bir yatırım olarak görülüyor. Metalaştırılmış bu insanların hasta olmak, yaşlanmak gibi lüksleri yok; piknikte kullandığınız plastik bir top gibi kullanıp atıyorlar, çünkü yerini yeni bir köle ile değiştirmek o kadar masrafsız ve kolay.

"Köleciliğin yeni çeşitlerine karşı kör kaldığımıza dair bu suçlama şok edici. Bales, küresel köyün karanlık yüzünü çok etkili bir şekilde gözler önüne seriyor." Kirkus Reviews.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı