%10
Küresel Sermaye ve Eğitimin Dönüşümü  - Aydoğan, İsmail

Küresel Sermaye ve Eğitimin Dönüşümü

İsmail Aydoğan

Yayınevi: Hece

Yayın tarihi: 02/2024

ISBN: 9786256610309

Yazar : Mutlu Sadık Fidan

Karton Kapak | Türkçe | 224 Sayfa | 13 x 21 cm

Tür: Eğitim (Genel)

  • 171,00 TL

 “Seküler, modern ve batı merkezli düşünme biçimlerinin hâkim olduğu Türk eğitim sistemi, şu haliyle, ne Türk, ne eğitim ne de sistemdir. Kendisine ait olmayan eğitim sisteminde yetişenler, bu nedenle, bir kimlik sorunu yaşamaktadır.”
“Batı merkezli eğitim sisteminin temelinde, bazı kültürler ve halklar diğerlerinden üstündür, hayatı kolaylaştıran yenilik ve icatların sahibi Batı medeniyetidir anlayışı vardır. Bu anlayışın tahkim edildiği, üretildiği ve beslendiği alanların başında eğitim ve bilim gelmektedir. Eğitim teorilerinde ve araştırmalarında bu anlayış sürekli tekrarlanmaktadır.”
“Batılılaşma ve modernleşme projesinin amacı insanlığın, dünyaya egemen medeniyet olarak Batı’yı görmelerini sağlamaktır.”
“Küresel sermayenin sözde hayırsever etkinlikleri Rockefeller Vakfı ve Rockefeller Genel Eğitim Kurulu gibi vakıflar, Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu gibi ulusötesi örgütlerle dayatılan eğitim sistemi, sekülerleştirilerek sadece bilgi ve deneyim kazandırmayla sınırlandırılmış; bunun sonucunda da eğitimin ruhsal boyutu görmezden gelinerek insanların aidiyet duygusunun gelişmesi engellenmiştir. Rockefeller Vakfı, ABD’nin Batı dışı toplumlarda kurmaya çalıştığı Amerikan değerleri hegemonyası mücadelesinin bir benzerini Türkiye’de bilgi ihracıyla benimsetmek ve yaymak bağlamında yeni işlevler üstlenerek kurum ve değerlerin “Amerikanlaşmasını” sağlamıştır.”

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015