%20
Küresel Stratejik Dönüşümler Rusya Ukrayna ve İsrail Hamas Savaşı, Hint Pasifik Gelişmeleri ve Tayva - Dilek, Bircihan Diler

Küresel Stratejik Dönüşümler Rusya Ukrayna ve İsrail Hamas Savaşı, Hint Pasifik Gelişmeleri ve Tayva

Bircihan Diler Dilek

Yayınevi: Efil

Yayın tarihi: 03/2024

ISBN: 9786259454504

Karton Kapak | Türkçe | 372 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Politika - Dünya

  • 288,00 TL

Yazar Bircihan Diler Dilek bu kitapta, son yıllarda u¨lkemizde ve du¨nya gu¨ndeminde önemli bir yer tutan S-400 ve F-35 silah sistemlerinin yarattığı stratejik etkilere, F-35 ile ilgili gerçeklere, CAATSA yaptırımlarına, bu silah sistemlerinin u¨lkelerin envanterlerine girmesiyle oluşan askeri gu¨ç dengesindeki değişikliklere değiniyor. Bu sistemlerin sahip olduğu teknolojiler ve konuşlanmalarının yanı sıra ku¨resel stratejik dönu¨şu¨mlere olan etkilerine çarpıcı yorumlar sunuyor.
COVID-19 salgınıyla ortaya çıkan çip kıtlığı, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle ABD tarafından uygulanan çip yaptırımları ve bunun karşılığında Çin tarafından uygulanan kritik ham madde yaptırımlarının ku¨resel stratejik dönu¨şu¨mlere, u¨lkelerin bu kapsamdaki egemenlik haklarına, savunma sistemlerinin geliştirilmesine, u¨retilmesine ve idamesine olan etkilerini sorguluyor.
Ulusal çıkar iddiaları askeri, siyasi veya ekonomik gu¨ç yoluyla du¨nya du¨zeninde değişiklik talepleri sonucunda farklı coğrafyalarda meydana gelen stratejik dönu¨şu¨mleri alışılmışın dışında yalın bir anlatımla ortaya koyuyor. Avrupa ve Hint-Pasifik bölgesi ile özellikle u¨lkemizin çevresindeki coğrafyalarından Orta Doğu, Doğu Akdeniz, Karadeniz ve Gu¨ney Kafkasya’da meydana gelen stratejik dönu¨şu¨mler hakkında okuyucular için önemli bir farkındalık oluşturacak yorumlar getiriyor.
Kitap, 2011 Mart ayında başlayan Suriye İç Savaşı, sonrasında ABD ve Rusya’nın bu u¨lkede konuşlanmaları, Rusya-Ukrayna Savaşı, 7 Ekim 2023’te başlayan İsrail-Hamas Savaşı ve Hint-Pasifik bölgesindeki Tayvan krizine yönelik ABD ve Çin arasındaki gerilim hakkında önemli analizler sunuyor.
Savaş tarihi, savunma stratejileri, jeopolitik, jeostratejik, uluslararası ilişkiler, siyasi tarih, gu¨venlik ile havacılık ve uzay silah sistem ve teknolojileri alanlarında okuma yapmayı seven herkese hitap eden bir kitap.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015