%0
Kürtçe Nedir Ne Değildir? - Hun, Mücahit Özden

Kürtçe Nedir Ne Değildir?

Mücahit Özden Hun

Yayınevi: Alter

Yayın tarihi: 03/2022

ISBN: 9786051911472

Türkçe |

Tür: Dil Çalışmaları

  • 20,00 TL

 Bu kitapçık artık geriye dönüşü olmayacak şekilde varlığını kabul ettiren üç bağımsız Kürt dili hakkında okuyucuları bilgilendirmek için kaleme alınmıştır.
KÜRTÇE diye standart bir dil yani bütün Kürtlerin (Kurmanç, Soran, Zaza) anlaşabildiği bir dil yoktur. Bunun yerine üç bağımsız dil varlığını her geçen gün daha da güçlendirmektedir: KURMANÇÇA (Kurmancî), SORANİCE (Soranî) ve ZAZACA (Zazakî) .
“Kürtçe” üzerine yazılmış kitaplara ve kaynaklara bakıldığında dilbilimciler arasında bile kafa karışıklığı vardır. Bir dilin bağımsız bir dil olup olmadığına sadece dilbilimciler karar veremez. O dilin, edebi ve siyasi kullanım değeri o dilin BAĞIMSIZ bir dil olup olmadığı konusunda daha belirleyici bir rol oynamaktadır. “Kürtçe”yi dağınık lehçelerin bir toplamı şeklinde tanımlayan anlayış artık terk edilmelidir. Bağımsız Kürt dillerinin kendi ismiyle anılması, bu dillerin hızlı gelişimini sağlıyacaktır.
Bu bir geçiş süreci gerektirecektir ama kısa sürede kabul görecektir.
Diller yeryüzünün renkleridir. Bu renklerin solmaması, bu dillerin özgürce konuşulmasıyla mümkündür. Her türden uzlaşmazlığın son bulması gereken Ortadoğuda barışı sağlayacak hoşgörünün bu dillerin zenginleşmesine vesile olacağını ve edebi bir zenginliğe yol açacağını düşünüyoruz

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı