%10
Kürtler ve Kürdistan - Chaliand, Gerard

Kürtler ve Kürdistan

Gerard Chaliand

Yayınevi: Aryen Yayınları

Yayın tarihi: 05/2021

ISBN: 9786057478252

Çevirmen : Ayçanur Top

Türkçe | 440 Sayfa | 13 x 19,5 cm

Tür: Şiir

  • 81,00 TL

 “Varoluş itibariyle münferitlermişçesine, gazetelerde bazen birinci sayfa haberi oluyorlar. Oysa büyük güçlerin bu yüzyıl içerisinde birçok defa Türkiye, İran, Irak ve Suriye arasında rastgele paylaştırdığı on beş milyon kişiden oluşuyorlar. Irak’ta olduğu gibi petrol üreticisi Kürdistan topraklarından uzaklara sürülmediyse de her yerde ulusal azınlığa indirgenen Kürt halkı, kimliğini yaşayamıyor ve dilini kullanma hakkı reddediliyor. Bu güzel eser, genel bir resim çizmekten ziyade, ‘katledilerek’ ölmeyi reddeden bir ulusun hikâyesini anlatıyor.”
L’Histoire

“Kürtler: Genel olarak Türkiye, İran ve Irak olmak üzere üç farklı devlet arasında paylaştırılan ve Suriye ile Sovyetler Ermenistanı’nda da dikkate değer sayıda azınlık olarak yaşayan bir halk. Kürdistan: Dağlık, denize kıyısı olmayan bir ülke. Halkı; çiftçi ve aynı zamanda tüccar, İslam dinine mensup, kültürel düzeyi henüz çok gelişmediyse de yurtsever duyguları her yerde canlı olan bir halk.
Kürtler gerçekten şanssızdır. Varoluş mücadelelerini aynı anda üç ülkeye karşı yürütmek zorundalar. Ayrıca Maxime Rodinson’un da vurguladığı gibi onlar, ‘ezilenlerin ezilenidir’ çünkü bağımsızlıklarını, daha önce Batı emperyalizminin kurbanı olmuş ülkeler nezdinde talep etmeleri gerekti -ve bazıları hâlâ talep ediyorlar. Fakat eskiden ezilen olma hâli, ezene dönüştüren özel sıfatlar bahşeder mi? Dünyayı saran ilerici fikirler, üçüncü dünya ülkeleriyle çatıştıkları durumda ulusal azınlıklara yüz mü çevirmelidir? Bilgili, dürüst, rahatsız edici ve dolayısıyla şiddetle önerilebilecek bu kitabın temel sorusu işte budur.”
Jacques Juillard, Le Nouvel Observateur

“Uzman görüşleri ya da ‘dışarıdan’ söylemler sunmak yerine bizzat Kürt entelektüellerine söz veren bu eserin takdir edilecek yanlarından biri, Şam, Bağdat, Tahran ve Ankara gibi birbirinden farklı rejimlerin Kürt politikalarını, müsamaha göstermeden incelemek ve karşılaştırmaktır.” 
Le Monde

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı