%26
Kutsalın Serüveni : Modern ve Postmodern Süreçte Dinin Sosyolojik Açılım İmkanı - Tekin, Mustafa

Kutsalın Serüveni : Modern ve Postmodern Süreçte Dinin Sosyolojik Açılım İmkanı

Mustafa Tekin

Yayınevi: Açılım Kitap

Yayın tarihi: 02/2003

ISBN: 9799753521818

Türkçe | 319 Sayfa |

Tür: Genel Sosyoloji

  • 18,50 TL
  • 25,00 TL

Din Kutsal Olan mıdır?

Dinin bir kapsamı ve alanı var mıdır?

Din dilinin anahtar kavramı olan Tanrı hakkındaki tasarımlar ile toplumsallıklar arasında bir paralellik bulunmakta mıdır?

Modern dönemdeki sekülerleşme sürecinden din hangi boyutta etkilenmiştir?

Bir fenomen olarak din, bugün hangi formlarda nasıl tezahür etmektedir?

Dinin kendisini tanımı, din tanımlarında ne ölçüde yer almaktadır.

Yaşanan sosyal olaylarda dinin aktüel önemi ve etkisi ne düzeydedir?

Bu bağlamda din bir açılım imkânı sunmakta mıdır?

Bu kitap, yukarıdaki sorulardan beslenerek modern dönemde kutsalla özdeşleştirilen din olgusunun serüvenini açılım parantezinden ve din sosyolojisinin perspektifinde görmeye çalışmaktadır. Dolayısıyla "din" ve "toplum", bu çalışma boyunca, kimi zaman diğer alanlara sarkmalar olsa da, düşünsel dünyanın izlerinin sürüldüğü iki temel alan olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle modern zamanlarda yeni konumlandırılış ve tanımlanış biçimine de bağlı olarak "din" olgusunun, hala ayrıcalıklı konumunu sürdürdüğü, tüm toplumsallıkların çözümlenişinde başat unsur olarak yerini aldığı, bilhassa son birkaç yüzyıldır yaşanan kaos, kırılma, değişim, dönüşüm ve alt-üst oluşların ana problematiklerinden birini oluşturduğu dikkate alındığında, geleceğin inşasında dinin denklemin neresinde yer alacağı ve hangi toplumsallıklara zemin hazırlayacağı soruları, bugün de din-toplum bağlamında yeni perspektiflerin geliştirilmesi açısından güncel önemini korumaktadır ve bu çalışma, dinin bu aktüel önemine dikkat çekmektedir.

Daha çok "imkan" kavramı etrafında yoğunlaşan bu kitap, kendi imkanlarını yoklamadan düşünsel temellendirme girişiminin boyutlarını görmeye ve olabilirliğini sorgulamaya çalışmakta, özellikle Aydınlanma'dan bu yana ajandamıza taşınan kavramlarla inşa edilmeye gayret edilen bir düşünsel yapıyı, "imkan"lar perspektifinden değerlendirmeyi de hedeflemektedir.
(Arka Kapak)

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı