Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Hadis ve Sünnet Bilinci - Köycü, Erdoğan

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Hadis ve Sünnet Bilinci

Erdoğan Köycü

Yayınevi: Araştırma

Yayın tarihi: 04/2018

ISBN: 9786059503297

Türkçe | 450 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Din / İslamiyet

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Hadis ve Sünnet Bilinci araştırmamızı Lefke, Lefkoşa, Güzelyurt, Girne, Gazimağusa ve İskele bölgelerinde Din İşleri Başkanlığı’nda görev yapan imam-hatip, müezzin ve kayyımlardan 180, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği nezdinde Lefkoşa, Güzelyurt, Girne, Gazimağusa bölgelerinde görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinden 18 ve Yakındoğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencilerinden 61 denekle gerçekleştirdik. Hadis sahasında yaptığımız bu araştırmadan elde edilen veriler istatistiki bilgilerle yorumlanarak bazı sonuçlar elde edilmiştir.

Denekler, Hz. Peygamberin (sas.) sadece “bir tebliğci” olduğunu ileri süren bir zihniyete katılmadıklarını, onun aynı zamanda tebyin, tebşir, tenzir ve tezkiye görevinin bulunduğunu, onun alemlere rahmet, güzel ahlakın sahibi ve rol model olduğunu, emr-i bi’l-ma’rûf ve nehy-i ani’l-münkeri yerine getiren bir peygamber, bir devlet reisi, bir hakim, bir eş, bir baba ve bir dede ve onun çok yönlü bir kişilik olduğuna vurgu yapmalarını araştırmamızın en mühim sonuçlarından biri olarak telakki ediyoruz.

Bir deneğin “İlk defa hadisin bu kadar geniş içerikli olduğunu burada öğrendim.” ifadesi de araştırmamızın başarıya ulaştığının ve bir farkındalık oluşturduğunun tezahürlerindendir

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı