Laiklik : Kuran Verileri Açısından - Öztürk, Yaşar Nuri

Laiklik : Kur'an Verileri Açısından

Yaşar Nuri Öztürk

Yayınevi: Yeni Boyut

Yayın tarihi: 06/2003

ISBN: 9789756779439

Türkçe | 110 Sayfa |

Tür: Din / İslamiyet

"Laiklik, din ile dünya işlerinin ayrılmasıdır" şeklinde çok farklı çerçevelerde alınabilecek tanım son derece hatalı ve tehlikelidir. İşin esasına uygun ve bilimsel değildir. Türkiye'de yıllarca bu tanımda ısrar edildi ve bunun sonuçları kuşku ve karmaşa getirici oldu. Bu karmaşa sonucundadır ki laiklik, devlet ve hukuk düzeni ile ilgili bir tavır ve yönten olmaktan çıkarıp bir ideoloji, hatta din gibi algılanmaya başlandı. Bunun en tehlikeli yanı ise, laikliğin din-islam karşıtı (hatta düşmanı) gibi algılanması olmuştur. Olay, sadece algılama düzeyinde kalmamış, laikliği din gibi gösterip İslam üzerinden siyaset ve çıkar sağlayan dinci siyaset odakları bu hatalı algılamanın sürekli bir biçimde altını çizerek büyük kitlenin kafasını karıştırmış, hatta belli bir kısmını "ya laiklik, ya İslam" ikilemiyle karşı karşıya getirebilmişleridr.

Laiklik, bırakın İslam vahyi ile çelişip çatışmayı, tam tersien, İslam vahyinin, insan hayatına sokmak istediği değerleri koruyan ve yücelten bir yönten ve disiplindir. Çünkü dinin, resmi egemenlik aracı olmak üzere kurumsallaşmasının önüne geçmektedir.

Kur'an gösteriyor ki, halk ve halk aleyhine sürüp giden egemenliklerin tarih boyunca temsilcisi olmuş "kral" sadece yönetim yetkisi değil, ilahlık yetkisi de kullanmıştır. Kırılması gereken, işte bu ikincisidir. Bunu gerçekleştiren sistem ise laiktir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı