%20
Latin Amerika Yerlilleri - Özbudun, Sibel

Latin Amerika Yerlilleri

  • 16,00 TL
  • 20,00 TL

Bu kitapta Latin Amerika’daki devrimci harmanlamanın tikel, ancak etkili bir yönü, yerli mücadeleleri üzerinde duruluyor. Söz konusu mücadele ve deneyimlerin “kimlik/kültür” sorunlarının ön plana çıkartıldığı post-modernist parçalanmayı inkara uğratmada önemli bir rol oynayabileceği kanısındayız.

Altını çizmek gerek: özellikle Zapatista deneyiminin. Çünkü onlar, “kimlik”i (ve onun besleyicisi kültürü) matematiksel bir özdeşlik ya da yalıtılmış, dondurulmuş bir “sabite” olarak değil, “YDD dünyası”na karşı bir reddiyeye dayanan, tek bir “hayır” etrafında yüzlerce “evet”in birleşebileceği, dinamik, devrimci bir süreç olarak ele alıyorlar.

“Hayır!”daki, “Yetti Artık!”daki kararlılık ve şiddetin, farklı “Evet”ler arasındaki uyum ve karşılıklı anlayışı besleyeceğinin bilincindeler. Ezilenlerin, farklılıklardan vazgeçmeyen birlikteliğinden yanalar. Lacandone ormanlarında Maya gençlerinin bir yandan geleneksel şifalı bitkileri kullanmayı öğrenirken, bir yandan Immanuel Wallerstein’ın tezlerini tartıştıklarını görmek, ne yalan söyleyelim, etkiledi bizi...
- Arka kapaktan -

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı