%10
Lykia Kitabı : Arkeolojisi-Tarihi ve Kültürüyle Batı Antalya - Çevik, Nevzat

Lykia Kitabı : Arkeolojisi-Tarihi ve Kültürüyle Batı Antalya

Nevzat Çevik

Yayınevi: Türk Tarih Kurumu

Yayın tarihi: 09/2021

ISBN: 9789751749208

Karton Kapak | Türkçe | 576 Sayfa | 20 x 29 cm

Tür: Arkeoloji

  • 216,00 TL

Bu kitap, 30 yıl aşkın kazı, araştırma ve incelemelerimin 4 yılda kaleme alınmış hâlidir. Kazilarını kurup yürüttüğüm Rhodiapolis, Myra ve Andriake kentlerinin ve yüzey arastırmalarını gerçekleştirdiğim çok sayıda yerleşimin kapsamlı bilimsel
yayınlarını ekibimle birlikte zamanında gerçekleştirmiştim. Bir bilim insanı olarak ömrümün son 32 yılını verdigim tüm Lykia' ya karşı borcumu ve yükümlülüğümü de yerine getirmeliydim. Bunca birikim bir kitapta toplanmalı, sanki sadece bana aitmiş gibi belleğimde öteki dünyaya göçmemeliydi. Yoksa Lykia'nın her bir toprağındaki ayak izlerim "boşa gezmişsin" diye bana hesap sorardı.
Prehistoryasından Osmanlı'ya kadar Lykia'nın arkeolojisi, tarihi, kültürü, sanatı, dini, şehirciliği, mimarisi, mezarları, geçim kaynakları, ekonomisi, dili, yazısı, idari ve sosyal yapısı gibi tüm konular ve irili ufaklı 130 yerleşimi kitap kapsamındadır.
Yazarın özgün bilimsel yorumları ve değerlendirmeleri yanında, farklı bilim insanlarının uzun zaman içinde ürettikleri bilgi ve bulgular da bir araya getirilmiş ve bu kültür bölgesi her yönüyle topluca ilk kez ele alınmıştır. Büyük oranda yazarın ilk elden
bilgilerinden ve yine çoğu yazara ait olan haritalar, çizimler, hava ve yer fotoğraflarından oluşan özgün görseller eşliğinde 600 sayfada özetlenebilmiş ve nihayet Lykia'nın kapsamlı bir kitabı ortaya çıkmıştır.
Bilimsel yazım ve düzen disiplinine tam uygunluk yanında, bilim dünyası ötesinde toplumun her katmanına hitap eden kolay ve keyifle okunabilen edebi bir dil ve kurguyla yazılmıştır. Lykia, temel amaç olmakla birlikte aynı zamanda arkeoloji ve
tarihi okutmak, ögretmek ve sevdirmek için bir bahane olmuştur. Tarih ve kültürün benimsenmesi ve korumayla sonuçlanması umulan; turizme, tanıtıma, ekonomiye önemli katkılar veren güçlü bir bahane... Bilimin ışığında her taş söze gelmiş, her obje başka bir hikâye anlatmiş ve Teke Yarmadası'nın tarihsel derinliklerinde neler olup bittiğini anlatmıştır hep birlikte. Objelerin keşfiyle başlayan o muhteşem duygular bilgiye dönüştürüp tarih ve kültürün uzun ve karanlık geçmisinden yakalanan ışık parçalar bir araya getirilip paylaşılmıştır.
Velhasıl elinizeki kitap, ömrümü verdiğim, her taşına ve her zamanına dokunduğum sevgili Lykia'nın; başka bir deyişle de içinde yaşadığım ve çok şey verip, çok şey aldığım Batı Antalya'nın kitabıdır.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015